Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Klenot východního středomoří, romantický ostrov zamilovaných, kde se z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky a krásy Afrodíté, má za sebou tisíciletou historii. Díky strategické poloze se zde vystřídalo mnoho kultur a vládců. Od Féničanů přes Asyřany a Egypťany až po Římské impérium.Téměř všechny dny v roce jsou slunečné s příjemnými teplotami okolo 20˚C. Deštivých dnů je tu opravdu málo. Ostrov nabízí pro každého něco - kvalitní služby, nekonečné pláže, hory, skaliska, pověstnou kuchyni, tradiční víno a ideální klima. Škála aktivit, které zde lze provozovat, je opravdu nepřeberná. Ať už svůj pobyt strávíte poznáváním starověkých památek, prozkoumáváním hor ve vnitrozemí, vyhříváním se v písku nebo hraním golfu, na návštěvu Kypru určitě nezapomenete.


Počasí na Kypr je po celý rok slunečné, což dokresluje 300 slunečných dnů v roce. Vhodná je návštěva v rozmezí dubna až října, v tuto dobu svítí slunce v průměru 11 hodin denně. Suché a horké léto trvá od června do září. Nejtepleji je v červenci a srpnu, kdy teplota vzduchu dosahuje 40 až 45 stupňů a voda má až 28 stupňů. Noční teploty se v tuto dobu pohybují kolem 20 – 25 stupňů Celsia. Chcete-li Kypr navštívit kvůli památkám, nejlepší volbou je květen, začátek června, září a říjen. Podzim je typický příjemným vánkem, voda má kolem 25 stupňů. Na jaře se teplota vzduchu pohybuje kolem 12 – 20 stupňů, teplota vody dosahuje 22 stupňů. V zimě se průměrné teploty pohybují kolem 16ti stupňů, slunce zapadá již kolem půl páté odpoledne. V tomto období se můžeme v pohoří Troodos setkat i s vrstvou sněhu, v provozu jsou i sjezdovky. Prší velmi ojediněle a výhradně během krátké a mírné zimy.


Co navštívit?

Larnaka - je malé městečko a doslova první otevřená brána na Kypr. Leží blízko mezinárodního letiště a najdete zde nejstarší kostel na ostrově, spoustu obchůdků a nedaleko města zbytky larnackého akvaduktu.

Ayia Napa - je nejrušnější a nejpopulárnější letovisko, kde o zábavu není nikdy nouze. V centru města je krásný klášter ze 16. století, který určitě musíte navštívit

Limassol - je nejdůležitějším přístavem ostrova. Za návštěvu jistě stojí muzeum středověku, mešity a malý hrad, který je přímo v centru

Paphos - v minulosti hlavní město ostrova, moderně založené, s pěknými plážemi v okolí, obdivuhodnou královskou hrobkou a několika pozůstatky římských staveb

Nikósie - je současné hlavní město Kypru a je rozděleno linií příměří mezi turecké a řecké obyvatelstvo. Město má obdivuhodně zachovalé hradby. Více památek je na turecké straně a k jejich návštěvě budete potřebovat pas.

Troodos - nejvyšší pohoří na Kypru s krásnými vesničkami a nejvyšší horou na ostrově Mount Olympos, kde se dá v zimě zalyžovat.

Protaras - malé letovisko s krásnými plážemi, větrnými mlýny a ovocnými zahradami


Co ochutnat?

V hotelech se vaří převážně mezinárodní kuchyně, obohacená o místní speciality s orientální příchutí. Tzv. mezze, tj. soubor velkého počtu předkrmů a chuťovek, který pochází z arabské kuchyně, se může skládat až z 80-ti různých chodů. Jedná se o zeleninové, masové a rybí předkrmy, v teplé nebo studené úpravě, např. kašičky z luštěnin (hummus apod.), grilovaná játra, nakládané nebo zapékané baklažány či rajčata, tykvičky a papriky, drobné pikantní klobásky, plněné vinné listy, olivy, tzatziki, grilované sýry atd., vše podávané na mělkých miskách s čerstvým pečivem nebo plackami. Kyperská kuchyně je samozřejmě také založená ve velké míře na darech moře, doporučujeme ochutnat sépie, chobotnice nebo mečouna. Velmi dobrá jsou také zeleninová a těstovinová jídla a bezkonkurenční kyperské dortíky.


Zdravotnictví

Národní zdravotnická péče je dostupná na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění přímo na státních zdravotnických zařízeních. Národní zdravotnický systém nekryje ošetření u soukromých lékařů a soukromých zdravotnických zařízení.

Elektřina: Elektrické napětí je 240 V. Je zapotřebí adaptér, který je běžně k dostání v obchodě, nebo k zapůjčení v hotelové recepci.

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

20 °C Slunečno
20 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Oproti ČR +1 hod v době letního času

Délka letu z Prahy

Celková doba letu na Kypr se průměrně pohybuje okolo 3,5 hodiny.

Vízové informace

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, který je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Oficiální název

Kyperská republika

Měna

Euro (EUR)

Hlavní město

Nikósie

Jazyk(y)

řečtina a turečtina (úřední jazyky), angličtina, francouzština, němčina

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.