Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Sultanát Omán s hlavním městem Muscat se nachází na jihozápadě Arabského poloostrova. Pobřeží Ománu omývá Arabské moře. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihu s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Země je ideálním místem pro cestování. Na své si zde přijdou milovníci bělostných pláží, krásného moře, potápění, ale také milovníci hor, krásné přírody a arabské kultury. Kromě vysoko tyčících se pohoří, je možno obdivovat palmové háje, oázy, písečné duny či korálové útesy, v jejichž útrobách žijí murény, rejnoci, žraloci, želvy a delfíni. Jelikož byl Omán po dlouhou dobu turisticky nedostupnou destinací, osloví Vás zachováním arabských tradic, kultury, náboženství, architektury či místní kuchyně, jejichž prvky se projevují v každodenním životě zdejších obyvatel. Díky bohatství, získanému z těžby ropy, se země může pochlubit nově vystavenými moderními hotelovými resorty a kvalitními turistickými službami. Omán je nádherná, bezpečná, turisty zatím příliš neobjevená země, s uvolněnější formou islámu. Místní obyvatelé jsou hrdí na svou historii a kulturu, kterou se snaží zachovat a zemi turistům prezentovat takovou, jaká doopravdy je. Ať už dáváte přednost relaxaci na pláži či aktivní dovolené, Omán je pro Vás tou pravou, neokoukanou destinací.


Počasí v Ománu je poměrně rozmanité, protože se země rozprostírá v oblasti dvou klimatických pásem. Pro sever a vnitrozemí země jsou typické teploty a počasí středozemního podnebí, jižní část Ománu pak leží v tropickém pásu a teploty se zde v letním období vyšplhají až k 50 stupňům Celsia. To však platí zejména o vnitrozemí. Obecně pro Omán platí vysoká vlhkost vzduchu a velká intenzita slunečního záření. Nejlepší doba pro návštěvu Ománu je období mezi říjnem a květnem, kdy teploty kolísají kolem příjemných 30 ºC.


Co navštívit?

Muscat - hlavní město Ománu a sídlo sultána, česky také Maskat. Jedno z nejkrásnějších měst světa, jehož dominantou je Mešita sultána Kábuse s pěti minarety. Město je rozděleno do tří oblastí: Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat je starodávné přístavní město, nachází se zde palác sultána. Hlavními turistickými lákadly oblasti Muscat je sultánova residence – palác Alam a pozůstatky působení Portugalců - pevnosti Jalali a Mirani. Severozápadně od Muscatu se nachází část Mutrah, rezidenční oblast hlavního města a třetí a nejmladnší část Ruwi, která představuje obchodní část města. Zde stojí za návštěvu Národní muzeum, kde jsou vystaveny tradiční ománské oděvy, šperky, nádobí či zbraně. Nachází se zde též expozice vládnoucí dynastie Al-Busaid či expozice zpracování stříbra. Jelikož se hlavní město nachází na pobřeží Ománského zálivu, jednou z možností trávení volného času je návštěva místních pláží až už veřejných či soukromých.

Tržiště Muttrah Souk - stejně jako pro ostatní arabské země i pro Omán jsou typické arabské souqy neboli tržiště. Mezi nejznámější orientální tržiště se řadí tržiště Muttrah Souk v Muscatu. Trh navozuje tradiční rušnou atmosféru pokřikujících a smlouvajících arabských trhovců, směsici nejrůznějších vůní a barev. Pořídit zde lze kromě typických suvenýrů jako je zlato, stříbro a šperky také oděvy, zboží pro domácnost či jiné ručně vyráběné suvenýry.

Nizwa - město ve vnitrozemí, které bylo v období 6. a 7. století hlavním městem země, je též nazýváno „perlou islámu“. Nizwa je od Muscatu vzdálena asi 2 hodiny cesty a určitě stojí za návštěvu. Mezi nejnavštěvovanější památky patří stejnojmenná dominanta města – vojenská pevnost Nizwa, kterou zde nechal vybudovat Sultán Saif v 17. století či impozantní mešita Nizwa.

Wadi a pouště - v Ománu se nachází spoustu údolí vzniklých erozí občasného vodního toku, takzvaných wadi. Navštěvovanou oázou je Wadi Bani Khalid, která je vzdálená asi 200 km od hlavního města. Díky horským pramenům a potůčkům, které sem přitékají a vytvářejí malá jezírka, se uprostřed pouště překvapivě daří vegetaci. Některá jezírka jsou vhodná i pro koupání. Oáza Wadi Dauká patří na seznam památek UNESCO jakožto součást kulturní památky „cesta kadidla“. Součástí kadidlové stezky jsou pozůstatky karavanových oáz a kadidlovníky, které byly předmětem středověkého obchodu. Za zmínku stojí také písečná poušť Rub al-Chálí, která je téměř desetkrát větší než Česká republika a její plocha se každoročně zvětšuje.

Salalah - nejznámější středisko jižního Ománu ohromí překrásnou přírodní scenérií, horskými masivy i rozsáhlými písčitými plážemi a čistým, křišťálovým mořem vhodným k potápění. Zdejší lokalita je vhodná jak pro zkušené potápěče tak pro začátečníky. Nenechte si ujít korálové útesy a rozmanitou podmořskou faunu. Kromě potápění Vás Salalah ohromí historickými památkami jako je Ayubova hrobka nebo vykopávkami ztraceného města Ubar, které bylo objeveno archeology v roce 1992. Chcete-li poznat, jak voní orient, zavítejte na trh Al Husn, kde kromě parfému pořídíte i koření, šperky či tradiční kadidlo. Vyrábí se zde mimo jiné jeden z nejdražších parfému na světa – Amouage.

Mirbat - vhodným místem pro potápění je také oblast Mirbat, vyhlášená svými korálovými útesy. Kromě pestré podmořské flóry a fauny (sépie, rejnoci, murény, želvy, žraloci, delfíni, keporkakové) je možno v místních vodách prozkoumat dva velké potopené vraky lodí.

Pohoří Al Hajar - pro milovníky hor a aktivní dovolené je ideální ománské pohoří Al Hajar, které se rozprostírá přibližně 150 km od hlavního města. Nachází se zde i nejvyšší hora Ománu - Džabal aš – Šam. Ačkoliv je hora z větší části obklopena pouští, ve vyšších oblastech se pěstují růže, broskve a granátová jablka.


Co ochutnat?

Tajemství tradiční ománské kuchyně tkví v jednoduchosti a orientální chuti. K přípravě ománských pokrmů se využívá široká paleta koření a marinád, která dodává pokrmům nezaměnitelnou chuť. Základními surovinami je skopové a jehněčí maso, ryby ale i maso kozí. Z příloh je nejpoužívanější rýže, která se připravuje v každém regionu na jiný způsob, či ománský chléb vyráběný z vody a mouky. Mezi typická ománská jídla, která stojí za to ochutnat patří: maqbous – šafránová rýže, která se vaří spolu s naloženým masem, shuwa – sváteční pokrm, který se připravuje v podzemní peci. Jedná se o krávu či kozu pečenou v celku po dobu až 8 hodin. Pokrm je velmi oblíbený v období Ramadánu. V místních bistrech a stáncích lze ochutnat tradiční orientální sendviče jako je kebab, falafel či šavarma. Pokud jde o nápoje, na své si přijdou milovníci kávy, čaje ale třeba i jogurtů. Laban, neboli slané podmáslí, patří mezi tradiční ománské nápoje. Ochutnat můžete i velbloudí mléko. Voda je v Ománu pitná, doporučuje se však kupovat vodu balenou v lahvích. Ta je k dostání téměř všude.


Zdravotnictví

Zdravotnictví je na dobré úrovni. Přestože zde převažují státní kliniky, počet soukromých zdravotnických zařízení má vzrůstající tendenci. Jelikož Česká republika nemá s Ománem uzavřenou dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, ceny za ošetření v soukromých klinikách jsou poměrně vysoké. Doporučuje se tedy před cestou uzavřít mezinárodní zdravotní pojištění. V případě zdravotních problémů je nejvhodnější kontaktovat hotel, který spolupracuje v těchto případech s místním lékařem. Omán je po zdravotní stránce bezpečnou zemí. Žádná očkování nejsou nutná, avšak je doporučováno očkování proti hepatitidě typu A a B, a v závislosti na délce a charakteru pobytu očkování proti obrně či malárii, která může hrozit ve vzdálenějších oblastech. Je potřeba chránit se před intenzivním slunečním zářením, zajišťovat dostatečný příjem tekutin. Nedoporučuje se pít vody neznámého původu, totéž platí o koupání v moři, je lepší využívat jen chráněné veřejné pláže.

Elektřina: Elektrické zásuvky mají napětí 220 – 240 V a 50 Hz. V některých místech je zapotřebí adaptér pro dvouootvorové zástrčky.

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

29 °C Slunečno
24 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Oproti ČR +2 hod v době letního času, +3 hod v době zimního času.

Délka letu z Prahy

Celková doba letu z Prahy do Ománu se pohybuje okolo 8 hodin. Do Ománu se létá s jedním přestupem dle vybrané letecké společnosti.

Vízové informace

Při cestách do Ománu si občané ČR musejí požádat o vízum ke vstupu do země prostřednictvím online aplikace na webové stránce Ománské královské policie (hyperlink: https://evisa.rop.gov.om/), v sekci „Apply for Unsponsored Visa“. Jednovstupé vízum pro pobyt do 30 dní stojí 20 OMR.

Oficiální název

Sultanát Omán

Měna

Ománský riál (1 OMR = cca 55 CZK)

Hlavní město

Muscat

Jazyk(y)

arabština (úřední), balúčština, urdština a jiné indoíránské jazyky

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.