Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Indonesia Raya – Velká Indonésie – název státní hymny je skutečně výstižný: Indonésie je opravdu velká, a to v mnoha ohledech. Rozkládá se na největším světovém souostroví, které zahrnuje 17.000 ostrovů pokrytých převážně hustou zelení džungle. Z některých výhružně ční činné vulkány, nad jinými se drží dusný tropický vzduch tetelící se nad rýžovými políčky. Kontrastem k nim jsou přelidněná města dokazující, že Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí světa. Tato rozlehlá ostrovní říše je domovem mnoha unikátních kultur, řady náboženství a desítek etnik. Chudá a chaotická, pestrá a rozmanitá, bezprostřední a usměvavá, taková je Indonésie.


Díky poloze na rovníku panuje v Indonésii tropické klima se střídavými obdobími sucha a monzunů. Průměrné roční srážky dosahují v nížinách 1780 - 3175 mm a až 6100 mm v horských oblastech. Nejvíce srážek je zaznamenáváno v horských oblastech na západním pobřeží Sumatry, na západě Jávy, na Kalimantanu, Sulawesi a Nové Guiney. Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %. V průběhu roku se teploty mění jen mírně, například v Jakartě se pohybují mezi 26 až 30 °C.


Co navštívit?

Jakarta - pokud návštěvníci pominou značné znečištění, odhalí Jakarta, hlavní město Indonésie, návštěvníkům své kouzlo. V jedné z nejvíce vzrušujících asijských metropolí stojí za návštěvu radnice původního holandského města, kde dnes sídlí Jakartské historické muzeum, Istana Merdeka - prezidentský palác a mešita Istiqlal, která dokáže pojmout až 10 000 uctívajících. Mezi nejznámější městské parky se řadí Medan Merdeka, v němž stojí 140 m vysoký památník Monas.

Bali - Bali se nachází východně od ostrova Jáva a západně od ostrova Lombok. Pro mnoho turistů je tento ostrov synonymem tropického ráje. Jako celek vyvolává dojem malované divadelní kulisy - rýžová políčka na úbočích připomínající obří schody, vulkány tyčící se do mraků, tropické lesy překypující bujnou vegetací, písčité pláže omývané teplými vodami Indického oceánu, bohatý podmořský svět. Návštěvníci mohou obdivovat jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě a zároveň být svědky místní kultury prostřednictvím nejrůznějších náboženských obřadů a folklorních slavností. Kulturním centrem Bali je městečko Ubud, zde můžete spatřit řemeslníky při práci nebo představení tradičních tanců jako je Kecak, Legong či Barong. Velmi navštěvované jsou hinduistické chrámy. Mezi nejznámější patří Uluwatu, Pura Kehen, Pura Dalem, Kintamani či Tanah Lot na jižním cípu ostrova. Pro místní má největší význam chrámový komplex Besakih na úbočí hory Agung. Relaxovat u moře nebo poznávat mořské hlubiny můžete pak třeba v Amedu na východě ostrova.

Java - nejrozvinutější a nejhustěji obydlený ostrov indonéského souostroví. Vykazuje všechny typické znaky asijské společnosti zažívající rychlý rozvoj. Jáva je domovem pro 60% obyvatel Indonésie a je kulturním a politickým srdcem země. Přitom stále ještě nabízí i mnoho přírodních krás jako jsou činné vulkány, náhorní plošina Dieng či tropická džungle v NP Pangandaran. Někdejší hinduisticko-buddhistické impérium dosáhlo svého vrcholu právě na Jávě a zanechalo po sobě takové architektonické skvosty, jakými jsou chrámy Borobudur a Prambanan. Kulturní metropolí Jávy je Yogyakarta.V současné době zde však převažuje islám.

Lombok - stejně jako Bali nabízí překrásné pláže, sopky a různorodou krajinu. Mezi turistická lákadla patří potápění, šnorchlování, pěší turistika a surfování, stejně tak jako poutavá tradiční kultura. Výstup na sopku Rinjani a následný relax na ostrůvcích Gili jistě stojí za to.

Sulawesi - ostrov patří k souostroví Velké Sundy. Historií našlapaná oblast s mystickou atmosférou. Pestrá krajina s džunglí, vápencovými skalisky, rýžovými terasami, políčky bavlny, kávovníky... Ostrov má dlouhé členité pobřeží, což ho předurčilo stát se domovem legendárních námořníků a stavitelů lodí - Makasarů a Bugiů, Bugisanů i tzv. mořských cikánů, Bajauů, lovců a rybářů. Země Torajů - Tana Toraja - ve střední části jižního Sulawesi je známá svými ojedinělými pohřebními slavnostmi, skalními hroby ve vesnicích Lemo a Londa či svými dobytčími trhy a nezaměnitelnými střechami obytných domů.

Padang - hlavní město provincie Západní Sumatry, státu Indonésie. Muara Harbour je živým přístavem menších lodí, které zajišťují spojení mezi Padangem a ostatními místy ostrovního státu, Indonésie.

Bukittinggi - je druhé největší město na Západní Sumatře a je turistickým centrem. Většina návštěvníků Indonésie, ostrova Sumatra, zařazuje toto místo do svého cestovatelského harmonogramu. Místní obyvatelé ho nazývají Kota Jam Gedang (Velké hodiny), protože v samém centru města je krásná věž s hodinami, která byla vystavěna v průběhu holandského období. Město Bukittinggi leží v nadmořské výšce 930 m, má chladné, výrazně horské klima. V jeho okolí se nachází tři vulkány: Sago, Singgalang a Merapi.

Borobudur - chrámový komplex mahájánového buddhismu na nejlidnatějším ostrově zvaném Jáva, který pochází z 9. století.

Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v ostrovní zemi jakou je Indonésie a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii.

Mount Bromo - aktivní sopka masívu Tengger na ostrově Jáva. Nejedná se o nejvyšší vrchol masivu, ale je nejznámější, měří 2329 m. Tato oblast je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Indonésie.

Mount Agung - nazývaný také jako Gunung Agung (3142 m) je nejvyšším bodem na Bali. Jde o aktivní vulkán, který výrazně ovlivňuje počasí na ostrově, zároveň se jedná o nejposvátnější horu v celé Indonésii.

Keli Mutu - sopka na ostrově Flores. Uvnitř sopky jsou tři kráterová jezera různých barev, což je způsobeno horkými plyny, v nichž jsou rozpuštěny různé minerály a prvky.

Rinjani - posvátná sopka na ostrově Lombok, vysoká 3726 m.

Rantepao - město v Tana Toraja, na území ostrova Sulawesi.


Co ochutnat?

Indonéská kuchyně se mezi regiony sice odlišuje, ale obecně je založena na čínských, evropských, středovýchodních a indických postupech. Hlavní složkou potravy je rýže, která je servírovaná společně s masem a zeleninou. Podstatnými přísadami jsou koření (hlavně chilli), kokosové mléko, ryby a drůbež.


Zdravotnictví

Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují zpravidla pouze poměrně drahá, zejména komerční zdravotnická zařízení, která se nacházejí většinou jen v největších městech.

Elektřina: Napětí je zde obojí, 110 V, 50Hz střídavých, nebo 220 - 240 V. Zásuvky jsou podobné jako v ČR.

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

28 °C Dešťové přeháňky
28 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Oproti ČR dle oblasti +6/7/8 hod v době letního času, +7/8/9 hod v době zimního času

Délka letu z Prahy

Celková doba letu z Prahy do Indonésie se pohybuje okolo 17 hodin. Do Indonésie se létá s jedním přestupem dle vybrané letecké společnosti.

Vízové informace

Pro vstup do země je nutný cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň 6 měsíců od data vstupu na území Indonésie s alespoň dvěma prázdnými stranami. Pokud je platnost cestovního pasu méně než 6 měsíců při vstupu do země jsou indonéské orgány oprávněny Vás nevpustit do země! Pro vstup do země při pobytu na maximálně 30 dní a výhradně za účelem turistiky není vyžadováno vízum. Současně je požadována zpáteční letenka nebo lodní lístek. Při odletu je na indonéských letištích požadována letištní daň (Departure Tax) ve výši 30 000-80 000 indonéských rupií (IDR) u vnitrostátních letů a cca 150 000 IDR u mezinárodních letů.

Oficiální název

Indonéská republika

Měna

Indonéská rupie (1000 IDR = cca 1.6 CZK)

Hlavní město

Jakarta

Jazyk(y)

indonéština (úřední jazyk - standardizovaná forma malajštiny), angličtina, nizozemština

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.