Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Tento tropický kreolský ráj vypadá jako náhrdelník ze zelených smaragdů rámovaný bílou krajkou písčitých pláží a vln. Leží v Indickém oceánu, jenž lechtá neuvěřitelně sněhobílé pláže svými slanými průzračnými vlnami. Místní obyvatelstvo je rasově pestré, usměvavé, vstřícné a zvyklé žít v pohodové a tolerantní atmosféře. K té přispívá i zeměpisné umístění ostrovů, jimž se jako zázrakem vyhýbají tajfuny i jiné přírodní katastrofy jako např. zemětřesení. Tyto kladné charakteristiky doplňuje nekonečně bohatá a pestrá fauna a flora, jak suchozemská, tak podmořská. Přírodní rozmanitost korunuje smyslně tvarovaný typ ořechu, připomínající ženský klín. Seychely jsou jedním z posledních rájů na zemi.


Počasí je celoročně vyrovnané tropické, oceánské, s vysokým množstvím srážek (průměrně 3000 mm ročně). Nejvíce prší od prosince do února (300 – 400 mm měsíčně), nejméně v červnu a červenci (70 – 100 mm). Nejtepleji je v březnu až květnu s teplotami okolo 32 °C, nejchladněji od července do září s teplotami okolo 24 °C. Teplota mořské vody neklesá pod 25 °C. Moře je nejklidnější v březnu a v listopadu, větší vlny bývají v květnu a říjnu. Seychely leží mimo oblast tajfunů a jiných tropických bouří.


Co navštívit?

La Digue - nejkrásnější seychelský ostrov, přezdívaný Perla Indického oceánu, je dostupný lodí z ostrova Mahé (40 min) i z ostrova Praslin (15 min). Jeho pýchou jsou plantáže vanilky, koloniální usedlost Chateau St. Cloud, místní doprava volskými zápřahy a řada nádherných pláží. Z nich je nejvyhledávanější písečná Anse La Réunion, chráněná korálovou bariérou, objímající mělkou lagunu s křišťálově čistou vodou. Nejfotografovanější je Anse Source d’Argent, která nechybí v žádném prospektu. Nejvyšším bodem je Eagle’s Nest Mountain (300 m n.m.). V přístavu La Passe je několik obchůdků, pošta a restaurace; v nabídce je šnorchlování, potápění, cyklistika (pronájem kol) a rybaření. Turistickou atrakcí je továrna na výrobu kopry (sušené jádro kokosového ořechu) a orchidejová farma.

Mahé - největší z ostrovů Seychel je vulkanického původu, s nejvyšší horou celého souostroví, Morne Seychellois (905 m n.m.). Nachází se zde mezinárodní letiště a hlavní město Victoria. Nejkrásnější ostrovní pláže leží v oblasti Beau Vallon Beach. Ostrov je ideálním východiskem pro výlety na blízké ostrovy Moyenne Island, Round Island, Silhouette Island a do mořského národního parku St. Anne.

Praslin - druhý největší ostrov, s nejvyšším vrcholem téhož jména (367 m n.m.) nabízí shlédnutí největší botanické atrakce Seychel, endemické palmy Coco de Mer, jež je symbolem Seychel. Kolem 4000 jejích exemplářů zde roste v údolí Vallé de Mai (UNESCO). Na místní perlové farmě se kultivují vzácné černé perly. Nejkrásnější pláž ostrova je Anse Lazio; oblíbené výlety míří na ostrovy Curieuse Island, Couisin Island, Aride Island a především 5 km vzdálený La Digue. Na ostrově je potápěčské centrum a možnost pronájmu jízdních kol.


Co ochutnat?

V nabídce seychelské kuchyně jsou jídla kontinentální (zejména francouzská a britská), africká, čínská, indická i kreolská; dodržuje se zde pravidlo, že jídlo musí nejen chutnat, ale i být atraktivní už na pohled. Na jídelníčku převládají běžné čerstvé ryby (tuňák, barakuda, žralok), ale najdeme i exotičtější red snapper (chňapal červený, bourzwa), grouper (korálová ryba několika rodů i druhů), jack fish (druh tropické ryby rodu Caranx), swordfish (mečoun), king-fish (druh makrely), parrot fish (ryba s „papouščím zobákem“), crayfish (druh kraba), mušle, chobotnice (zourit), krevety. Mezi dražší masa na ostrovech se počítá kuřecí, hovězí či skopové, které se musí dovážet. Běžným jídlem jsou zapečené mušle nebo tzv. „rybí talíř“, kde v omáčce plavou snad všichni zástupci „plodů moře“. Obvyklou přílohou je rýže nebo brambory (i pečené nebo kaše), pro místní rovněž kasava, sladké brambory a chlebovník, připravovaný stejně jako brambory (vařený, pečený, smažený). Specialitou jsou marinované grilované ryby, polévka z korýšů, maso z divokého krocana, želví maso, žabí stehýnka, dušení kaloni a placky z chlebovníku („pokud ochutnáte chlebovník, na Seychely se vrátíte“). Omáčky se používají i k podlévání při grilování; zejména pikantní omáčka z chilli papriček a omáčka z kokosového mléka. Jako další ingredience se používají šlehačka, bílé víno, citrón a česnek; nepostradatelná jsou rajčata, pekanové ořechy a vanilka. Z koření se používá chilli, kardamon, tamarind, skořice, hřebíček, citrónová tráva, zázvor, koriandr, pepř, máta, muškátový květ a oříšek a různé bylinky. Oblíbené je kari a zelenina včetně dýně a baklažánu. Ze salátů je nejdražší „milionářský“, z mladých palmových výhonků (salade de palmiste; odseknutý výhonek se spaří v páře a přelije majonézou). Drahá je také dřeň z nezralých plodů Coco de Mer, místní endemické palmy. Oblíbené jsou moučníky z karamelizovaných banánů, kokosu a vanilky; v nabídce ovoce převažují ananas, mango, avokádo, banány (17 druhů), citrusy včetně grapefruitů a malinkých „bigerades“, mučenka, custard apple (čerimoja), melouny a papája. Typickým nápojem je světlé pivo: místní Seybrew Lager, Ecu v německé licenci a Chilled stout v lahvích od Guinnessu, rovněž v licenci. Dovážená vína jsou drahá. Místní palmová vína mají názvy „toddy“ a „calou“; nápoj „bacca“ je podobný rumu ze třtiny a ananasu a „Coco d´Amour“ je kokosový likér. Alkoholický nápoj „lapuree“ je z ananasu. Nealkoholické nápoje jsou minerálky (Eau de val Riche), ovocné šťávy, tonik a zázvorová limonáda. Lahvičky od nealko (seypearl) jsou vratné. Vynikající je čaj z místního čajovníku.


Zdravotnictví

Zdravotní péče je běžně dosažitelná, na evropské úrovni. Doporučuje se sjednat si zdravotní pojištění a kromě pojistky (s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění disponovat též kreditní kartou.

Elektřina: Napětí je 230 V/50 Hz. Zásuvky jsou tříkolíkové britského typu, nutný je adaptér. Doporučujeme se jím vybavit již z České republiky.

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

27 °C Slunečno
23 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Oproti ČR +2 hod v době letního času, +3 hod v době zimního času

Délka letu z Prahy

Celková doba letu z Prahy na Seychely se pohybuje okolo 13ti hodin. Na Seychely se létá s jedním přestupem dle vybrané letecké společnosti.

Vízové informace

Pro občany ČR platí pro všechny druhy cestovních pasů bezvízový styk. Platnost pasu musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt.

Oficiální název

Seychelská republika

Měna

Seychelská rupie (1 SCR = cca 1.65 CZK)

Hlavní město

Victoria (ostrov Mahé)

Jazyk(y)

kreolština, angličtina, francouzština (všechny úřední)

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.