Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Romantická a slunečná země na západě kontinentální Evropy, která se kolébá v melancholickém rytmu fada a vln Atlantiku, omývajících její západní a jižní pláže a útesy. Zdi maurských staveb Vám budou šeptat příběhy z její pohnuté historie. Od příchodu keltských kmenů a Římanů, přes zámořské objevy a Napoleona, až po Expo 1998 či fotbalové Euro 2004, v Portugalsku se pořád něco děje. Přijeďte a budete vřele přivítáni pohostinností domorodých obyvatel a zaskočeni krásou a rozmanitostí místní přírody. Rozmazlíte si chuťové buňky specialitami z darů moře a portugalským vínem. Strávíte dovolenou tak trochu jinak.


Počasí v Portugalsku je výrazně ovlivněno teplými mořskými proudy a Atlantickým oceánem. Klima je kontinentální, a proto zde převládají horká a suchá léta s mírnými zimami. Portugalské podnebí je známé vyššími teplotami ve vnitrozemí a nižšími při pobřeží, kde fouká chladnější vítr. Jih je nejvyhledávanější částí Portugalska díky nejteplejšímu počasí. Horká léta zde trvají přibližně šest měsíců a přinášejí teploty kolem 35 °C. Portugalský ostrov Madeira nabízí příznivé teploty po celý rok. V létě stoupají k 25°C a v zimě klesají k 20 °C. Teplota vody zde dosahuje až 23 °C.


Co navštívit?

Lisabon - se rozkládá na sedmi pahorcích při ústí řeky Teja a hlavním městem Portugalska je již od roku 1255. Lisabon působí jako elegantní, metropolitní, moderní město, které z velké části vděčí za svůj rozkvět své funkci prosperujícího přístavu.

Faro - původně římská osada a centrum maurského knížectví je dnes správním městem regionu, a protože je turisty často opomíjené, vládne tu klidná atmosféra. Svěží přímořský vzduch zpříjemňuje procházku příjemnými parky a dlážděnými uličkami s bílými domky a půvabnými kostelíky.

Porto - druhé největší a nejvýznamnější portugalské město a Evropské město kultury (2001) má jedinečné charisma. Na rozdíl od metropolitního Lisabonu si výrazně uchovalo kouzlo starých dob. Některé čtvrti působí dojmem, jako by se v nich zastavil čas. Polorozpadlé domky, prádlo sušící se na malých tepaných balkóncích a děti hrající si v úzkých dlážděných uličkách dodávají městu zvláštní atmosféru, stejně jako řeka Douro, jejíž voda se tu mísí s oceánem. S tím vším kontrastují moderní budovy, rušné "avenidas" a obchodní i kulturní centra.

Coimbra - třetímu největšímu městu Portugalska patří několik prvenství. Hned na počátku vzniku portugalského království se stalo hlavním městem a bylo tu založeno sídlo nejstarší univerzity v zemi, která se i dnes těší velké prestiži. Její studenti výrazně ovlivňují charakter města plného života a kultury. Coimbra leží na březích řeky Montego a její historické centrum se rozkládá na kopci protkaném starými uličkami, tajuplnými zákoutími a průchody a hlavně nekonečnou spoustou schodů.

Fátima - ačkoliv toho ve městě Fátima není příliš k vidění, stojí alespoň za krátkou zastávku. Představuje jedno z nejdůležitějších poutních míst v zemi a svým významem se přibližuje slavnému španělskému Santiagu de Compostela. 13. května 1917 se zde třem dětem zjevila Panna Marie, která jim během dalších „setkání“, vždy každého třináctého dne v měsíci, sdělila tři tajemství.

Cascais - je přímořské letovisko 25 km od Lisabonu, příjemné místo k malé procházce a obědu v některé z místních rybích restaurací. Stará část města je velmi malebná, úzké uličky plné půvabných domků žijí řemeslnými obchůdky a ruchem v kavárnách a „pastelariích“. Nejrušnější hlavní ulice Cascais je pojmenována podle Alfonsa Sanchese, který podle Portugalců objevil Ameriku deset let před Kolumbem. Pobřeží lemuje upravená promenáda se zajímavými domy, sochami a fontánami.

Sintra - pohádkové město Sintra se skrývá v zalesněné kopcovité krajině přírodního parku Parque Sintra-Cascais. Tato oblast má zvláštní vlhké mikroklima, v němž se daří rozmanité polotropické vegetaci. Zvláštní kouzlo tohoto místa objevili už Maurové, kteří si na vrcholku kopce vybudovali svůj monumentální hrad. Později tu byly postaveny dva nejbizarnější paláce v celé zemi a zajímavé secesní měšťanské domy. Ve 20. století se Sintra stala národní památkou a byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Albufeira - je hlavní turistické centrum jižního pobřeží. Je vyhlášená svým nočním životem, množství barů a klubů je v provozu 24 hodin denně, ulice osvětlují neonové nápisy. I přes den je tu rušno. Davy turistů smlouvají o ceny v nejrůznějších řemeslných a jiných obchůdcích, posedávají v kavárnách či ve stínu palem, pozorují pouliční umělce.

Madeira - souostroví Madeira leží v Atlantiku asi 500 km od afrického pobřeží a 1000 km od Evropy, asi 1,5 hodiny letadlem z Lisabonu. Tvoří ho ostrovy Madeira a Porto Santo a neobydlená skaliska Desertas a Selvagens, která jsou přírodními rezervacemi. Hlavní město Funchal (130 tis. obyv.) leží na největším ostrově Madeira. Zajímavosti jsou turistická zóna s hotely, historické staré město, přímořská promenáda a františkánský klášter s vinnými sklípky.

Azorské ostrovy - celkem 12 ostrovů, které jsou vulkanického původu. Ostrovy leží doslova uprostřed Atlantiku, asi 1500 km od pobřeží Portugalska a 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky. Obydlené ostrovy jsou Sao Miguel, Santa Maria, Faial, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Flores a Corvo, obyvatelé se živí lovem tuňáků, chovem krav na mléko a turistickým ruchem. Let z Lisabonu trvá asi 2 hodiny, ostrovy jsou vzájemně propojeny letecky i trajekty. Podnebí je subtropické, ale často zde vanou nepříjemné větry: pobřeží je vhodné pro windsurfing a plachtění.


Co ochutnat?

Na portugalském jídelníčku vítězí ryby, ale setkáme se i s chutnou úpravou různých druhů mas. Hojně se využívá olivového oleje a česneku. Z rybích specialit je velmi oblíbená espada preta – tkaničnice tmavá, kterou můžete ochutnat na několik způsobů. Se smaženým banánem, krevetovou omáčkou nebo třeba s dušenými rajčaty a cibulí. Základem tradiční portugalské kuchyně jsou maso, ryby a mořské plody, zelenina, rýže a brambory, důležité jsou též fazole. Často je hlavním jídlem hustá polévka, případně ještě hustší „eintopf“, se zeleninou, rybami, mořskými plody, masem nebo uzeninou. U sladkostí se zachovaly prvky maurské tradice, a zejména ve městech se projevuje vliv bývalých portugalských kolonií. Některé rysy jsou shodné s kuchyní španělskou. Národním jídlem je treska (bacalhau), která se většinou prodává nasolená a sušená a před kuchyňskou úpravou se musí na několik hodin namočit. Ryby (kromě tresky je to beçogo, carapau, dourada, espada, robalo, tamboril a další) se nejčastěji grilují nebo pečou a podávají s bramborem a zeleninovým salátem. Kromě ryb je na jídelníčku vepřové a jehněčí, různé klobásy, kuřata, kachny, křepelky a králík. Oblíbeným způsobem úpravy je pečení na dřevěném uhlí, nikdy nesmí chybět hodně koření a omáčka piri-piri. Z mořských plodů jsou nejčastější krevety (camarao), sépie (choco) a garnáti (gamba).


Zdravotnictví

Ve státních zdravotnických zařízeních má občan ČR na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na neodkladné lékařské ošetření. Ve státních nemocnicích se platí před ošetřením vstupní poplatek. Pro turistické cesty doporučujeme uzavřít adekvátní cestovní pojištění.

Elektřina: Elektrické napětí je 220 V/50 Hz. Zásuvky jsou shodného typu jako v ČR, adaptér není nutný.

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

24 °C Slunečno
19 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Pevnina a Madeira: -1 hodina oproti ČR, Azorské ostrovy: -2 hodiny oproti ČR

Délka letu z Prahy

Celková doba letu do Itálie se průměrně pohybuje okolo 3 hodin.

Vízové informace

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, který je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Oficiální název

Portugalská republika

Měna

Euro (EUR)

Hlavní město

Lisabon

Jazyk(y)

portugalština

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.