Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Lisabon a okolí

Centrální část Portugalska je pestrý kout světa, který nesmíte při své návštěvě minout. Na své si zde přijde pravděpodobně i ten nejnáročnější turistický gurmán. A co je ve hře? Zejména velká koncentrace historicky zajímavých měst a paláců, z nichž několik je zapsáno v seznamu UNESCO, slunná přímořská letoviska na pobřeží Atlantiku, jako například Estoril, Cascais či Nazaré, která se hravě vyrovnají těm v Algarve, kvalitní golfová hřiště, úchvatná příroda, milí lidé, jako ostatně v celém Portugalsku a v neposlední řadě hlavní město Lisabon, se svým duchem města velkých králů.


Lisabon

Lisabon se rozkládá v centrálním Portugalsku na březích řeky Tejo. Četné kopce jej dělí na části, z nichž každá má svou vlastní specifickou atmosféru. Kopce poskytují úchvatné výhledy do okolí a pitoreskní uličky plazící se z jejich svahů. Již ve středověku patřilo město k nejbohatším na světě. Tyčí se zde hrdé monumenty připomínajíc éru zámořských objevů a malebné domy jsou pokryty keramickými obklady – azulejos, žluté vozy tramvají statečně překonávají příkré svahy a teplým večerem zní tradiční portugalská hudba – fado, zpívaná v malé taverně v mihotavém světle svící. Za vidění zde stojí mnoho míst a památek, například dominanta města – hrad Sv. Jiří, katedrála Sé, klášter Sv. Jeronýma, Belémská věž, socha Ježíše Krista či křivolaká čtvrť Alfama.

Estoril

Světoznámé luxusní letovisko, kde ještě nedávno probíhaly závody seriálu F1. Nejen díky nim, ale i díky zdejšímu kasinu a nočnímu životu bývá přirovnáváno k Monte Carlu. Najdeme ho na portugalské riviéře, asi 25 km západně od Lisabonu. Jedná se o poměrně komfortní místo plné kvalitních hotelů a se spoustou golfovýh hřišť v okolí, které si jako své útočiště vybírali králové a diktátoři, kteří přišli o moc.

Cascais

Přestože se v posledních letech stalo kosmopolitním letoviskem s vibrujícím nočním životem, neztratilo téměř nic ze své rybářské atmosféry, kterou podtrhují rybářské trhy konající se každou středu. Zátoka Praia da Ribeira je malebné místo s tradičním rybářským přístavem a názvy dalších pláží (Pescadores, Duquesa, Rainha atd.) připomínají doby, kdy toto pobřeží bylo „zemí králů a rybářů“. I zde totiž žilo mnoho portugalských i jiných králů a šlechticů v exilu.

Sintra

Královské město, které je jako orlí hnízdo zasazené do hustých lesů stejnojmenného pohoří Serra de Sintra, starobylé maurské sídlo a „rajská zahrada na zemi“. Zdi panských sídel porostlé mechem a zkroucené stromy lemují křivolaké ulice, sem tam narazíte na fontánku obloženou zašlými azulejos, kuželovité komíny Palácio de Sintra výškou soupeří se samotným pohořím a staré maurské opevnění připomíná pohnutou historii tohoto působivého místa. Město je od roku 1995 zapsáno na seznamu UNESCO.

Óbidos

Kouzelné městečko s krabičkami bílých domů obehnaných hradbami s cimbuřím ze 14.století. Když se král Dinis roku 1282 ženil s Isabelou Aragonskou, Óbidos patřil mezi svatební dary, které jí daroval. Městečku dominuje hrad, který nechal přestavět Afonso Henriques poté, co město roku 1148 dobyl od Maurů. Dnes je z hradu kouzelná pousada. Nedávno restaurované městečko je zapsáno v seznamu UNESCO což z něj činí atraktivní cíl turistů ze všech koutů světa. Koncentrace historické atmosféry je zde neuvěřitelná.

Mapa

Počasí tento měsíc

24 °C Slunečno
19 °C Teplota vody

Počasí celoročně

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.