Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Země opředená mýty, kolébka civilizace, která dala světu základy demokracie, filozofie, astronomie, estetiky a dramatické tvorby. Země, kde se poprvé konaly Olympijské hry a odkud pochází první lineární písmo. Dodnes v nás vzbuzují respekt úctyhodná jména jako Demokritos, Talétos, Sokrates, Platon, Aristoteles, Praxiteles či Sapfó. Zde se zrodil největší z válečníků tehdejšího světa, Alexandr Veliký, jehož hvězda zazářila tak intenzivně a tak krátce. Z hor Olympu shlíželi na lidské hemžení nesmrtelní bohové s lidskými povahami a řídili osudy svých oblíbených hrdinů a tehdejší nebesa podpíral svými mocnými rameny obr Atlas. Dnešnímu Řecku sice už dávno nevládnou antičtí bohové, z drtivé většiny přijalo pravoslavnou víru, jeho božské kouzlo však přetrvalo věky. Kopce jsou stejně jako tehdy, porostlé olivovníky a vinnou révou a rybáři tu stejně jako před dávnými věky svádí svůj každodenní souboj s mořem. Členité pobřeží s neuvěřitelnými scenériemi zátok, pláží a hor se zakousává do tyrkysových vod Egejského, Iónského a Středozemního moře. Stovky ostrůvků, z nichž každý může vyprávět svůj pohnutý příběh. Bájný Hellas.


Řecko je země s typickým středomořským podnebím. Vyznačuje se bezoblačnou oblohou a teplotami v letních měsících kolem 30 °C. Zimy tu bývají mírné, ale často deštivé. Nejpříhodnější období pro návštěvu Řecka je od dubna do října. Počasí zde bývá v tomto období stálé, teplé a téměř bez mraků. Řecké klima ovlivňuje přímořské, horské a mírné podnebí. Přímořské pásmo v jižních částech Řecka je typicky středomořské. Vyznačuje se mírnou vlhkou zimou a horkým suchým létem. Mírné podnebí se nachází ve střední a východní Makedonii a projevuje se mrazivou zimou a vlhkým horkým létem. Zbytek Řecka je přechodem mezi těmito dvěma pásmy.


Co navštívit?

Kréta - ostrov Kréta je největším a současně nejjižnějším řeckým ostrovem ve Středozemním moři. Je oblíbeným cílem turistů, kteří zde mohou kromě odpočinku u moře poznávat historické památky jedné z nejstarších civilizací v Evropě.

Rhodos - ostrov s vlastním mezinárodním letištěm si pro svou nádhernou přírodu vydobyl název Rhodos neboli růže, bývá také přezdíván ostrovem věčného slunce. UNESCO vyhlásilo Rhodos světovou přírodní a kulturní památkou.

Zakynthos - tento ostrov plný úrodných vinic, bohatých olivových hájů a množství různorodých kvetoucích zahrad nabízí i dvě přírodní rarity. První je obří mořská želva Kareta obecná, druhou pak přísně chráněný Tuleň středomořský, který je zapsán do "červené knihy" ohrožených zvířat.

Korfu - na své návštěvníky tento ostrov zapůsobí půvabnou krajinou, v jižní části ostrova zejména mírnými zelenými kopečky, na severu se pak nachází vápencové pohoří, jehož nejvyšší vrchol dosahuje 906 m. n. m. Na Korfu tak naleznete i tradiční horské vesnice.

Kos - vás okouzlí hornatou krajinou, nedotknutými vesničkami a krásnými písečnými či oblázkovými plážemi. Svou rozlohou a terénem je pak rájem pro cyklisty.

Thassos - s přírodou pravděpodobně souvisí i název Thassos, který měl být odvozen od lesů. Thassos je totiž jedním z mála řeckých ostrovů, který má zalesněné i svoje vnitrozemí.

Lefkada - většinu ostrova Lefkada tvoří hory, nejvyšší vrchol dosahuje výšky 1158 m. n. m. Hornatý povrch ostrova je však pokryt hustou vegetací. Do některých vesniček na pobřeží se sjíždí klikatými cestičkami přímo z hor.

Chalkidiki - nabízí vše, co čekáte od dovolené v Řecku. Dobře přístupné písčité i oblázkové pláže s průzračným mořem, k tomu zde můžete najít zajímavé stopy historie. Vyrazit na výlet lze i do blízkých hor.

Santorini - odtud pocházejí ty nejkrásnější obrázky z Řecka, které lákají turisty na dovolenou do této země s bohatou historií. Typický je pohled na azurové moře při západu slunce s domečkem s bílou omítkou a modrou kopulovitou střechou. Santorini je vyhlášen výrobou skvělého bílého vína.

Kefalonie - díky olivovým hájům, eukalyptům, platanům, fíkovníkům, mandlovníkům a pověstné místní jedli je Kefalonie zeleným ostrovem, kde se budete cítit opravdu skvěle. Také proto bývá tento ostrov nazývám „perlou Jónského moře“. Úchvatný je pohled na pohoří Aeros, jehož nejvyšší hora dosahuje výšky 1628 m. n. m.


Co ochutnat?

Řecká kuchyně je vyhlášená. A pro samotné Řeky je společné jídlo doma s rodinou či v restauracích jednou z nejdůležitějších součástí jejich života. Kdo by neznal olivy, řecký med či jogurt. Co se týká restaurací, platí to stejné, co jinde. Nejlepší je následovat místní obyvatele a sledovat, kam nejraději chodí oni. Dobrým znakem v restauracích bývá, že vám čísník donese bez objednání karafu s vodou. Z masových pokrmů jsou tradičním jídlem špízy, řecky zvané souvláki. Mezi obvyklá řecká jídla patří kotleta, ať už hovězí nebo vepřová, v jídelníčku najdete jehněčí či kozí pečeni a také kuličky z mletého masa zvané keftédes. Nesmíme zapomenout na gyros, který patří k nejznámějším řeckým jídlům. Původně se slovem gyros sice označovalo pouze koření, které se dávalo na maso, ale dnes už si pod pojmem gyros každý rovnou představí kořeněné maso opékané na rožni.


Zdravotnictví

Občané ČR mají po předložení formuláře E111 vydaného příslušnou zdravotní pojišťovnou nebo Evropské karty zdravotního pojištění (případně Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění) nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako řecký pojištěnec I.K.A. (řecký Úřad sociálního pojištění). Návštěvu u lékaře I.K.A. lze sjednat na tel. čísle 184, kde lze také získat bližší informace o tom, jak v daném případě postupovat. V Řecku je nutno počítat se spoluúčastí (tj. platbou v hotovosti) u léků, a sice ve výši 25 %. V případě ošetření v nesmluvním zařízení je nutno upozornit lékaře, že daná osoba chce být ošetřena jako pojištěnec I.K.A. Převoz do ČR v případě onemocnění či úrazu, a v případě úmrtí též převoz tělesných pozůstatků, není zahrnut do nutné a neodkladné zdravotní péče. Z tohoto důvodu se doporučuje před cestou sjednání adekvátního zdravotního připojištění.

Elektřina: Místní systém je 220 V / 50 Hz, tedy stejný jako v České republice. Zásuvky jsou však většinou jednoduché (dva kolíky), na tří kolíkové přístroje budete potřebovat adaptér, který však lze koupit v každém místním obchodě (supermarketu).

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

29 °C Slunečno
24 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Oproti ČR +1 hod v době letního času

Délka letu z Prahy

Celková doba letu do Řecka se průměrně pohybuje okolo 2,5 hodiny.

Vízové informace

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, který je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Oficiální název

Řecká republika

Měna

Euro (EUR)

Hlavní město

Athény

Jazyk(y)

řečtina

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.