zpět na Exotika

Dovolená Srí Lanka

Srí Lanka aneb „zářivá země“. Země, kde všechno voní exotickým kořením a kde je zvykem jíst rukama. Bujný a nezkrotný tropický ráj na jih od Indie, z níž sem na ostrov přišli současní obyvatelé – Sinhálci a Tamilové. Rozvaliny starých chrámů ve městech Polonnaruwa či Anuradhapura Vás nenechají na pochybách, že i zde se psala historie, v „Pevnosti v oblacích“ Sigiriya zažijete jedinečný pocit, jaké je to mít celý svět jako na dlani a v Nuwara Eliya pochopíte, že každý lístek chutného čaje je vykoupen litry potu domorodých sběraček. Ostrov Cejlon, na němž se Srí Lanka nachází, je země dávné civilizace, čaje, skořice, divokých slonů a jeskynních chrámů.

Praktické informace na cestu
Elektřina: Elektrické napětí je 230 – 240 V. Zásuvky jsou anglického typu se třemi zdířkami. Doporučujeme vzít si s sebou adaptér.

Telefon: Místní telefon – mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit ze stánků na ulici, tzv. International Direct Dialling Centres, nebo z hotelů, ty ale za telefonní hovory někdy účtují až trojnásobek běžné sazby.. Mobilní telefon – Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi v jednotlivých státech, síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Srí Lanka patří do nejvyšších tarifních pásem. Na ceny se informujte u svých operátorů.

Internet: Je běžně dostupný v turistických lokalitách.

Stravování
Srílanská kuchyně je vynikající a je proslulá používáním značného množství pálivého koření. Setkávají se v ní vlivy pálivé arabské kuchyně s ještě pálivější jihoindickou. Národním jídlem je „rice and curry", čili rýže s kari, která je na jídelníčku téměř každý den. Curry je silně okořeněná omáčka, ve které plave na kousky nakrájené cokoli co se dá jíst, od ovoce (např. Ananas) přes zeleninu (brambory, mrkev atd.) a luštěniny až po ryby a maso. Tímto curry se pak přelije rýže, celé jídlo se pak promíchá rukama a vzniklá směs se i rukama sní. Cizinci si samozřejmě mohou říci o příbor, nebo jim je již automaticky poskytnut. Dále místní kuchyně nabízí celou řadu lahůdek z mořských plodů, grilované jehněčí, kořeněné mleté maso obalované v jogurtu atd. K tomu všemu si můžete dát spoustu zeleniny a zeleninových salátů, množství omáček a dochucovadel. Jako příloha se pak podává hlavně rýže, těstoviny nebo brambory je ale též možné objednat. Ceny jídel v normálních restauracích jsou přibližně stejné jako u nás, v dražších hotelech mohou být ale i vyšší. Některé místní restaurace nabízejí stravování za paušální poplatek (něco jako švédský stůl), kdy si můžete na talíř nabrat libovolné množství jídla, většinou se jedná o místní speciality zmíněného typu curry. V některých restauracích Vám může být účtován „service charge“ ve výši 10% z útraty.

Podnebí Srí Lanka má po celý rok vlhké a horké tropické podnebí. Teploty se pohybují ve stínu kolem 27 °C. Jihozápadní monzunové proudění přináší vydatné srážky zejména v měsících od května do června nebo od prosince do ledna. I v období dešťů jsou na Srí Lance všechny dny velmi teplé.

Zajímavá místa – kam se vypravit
Colombo
- hlavní město Srí Lanky je městem obchodních center s několika nejvyššími budovami v Asii. V severní části města stojí staré britské pevnosti a další památky koloniální architektury. Pevnost Galle byla zařazena do seznamu UNESCO

Anuradhapura
- je starobylé město jehož počátky sahají až do 4. století př. n. l. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou srílanskou archeologickou lokalitu. Anuradhapura je též součástí světového dědictví UNESCO

Kandy
- malebné město, sídlo posledních kandyánských králů, je protkáno sítí buddhistických chrámů a také je součástí světového dědictví UNESCO

Kotte
- je oficiálním hlavním městem ostrovního státu Srí Lanka. Nachází se za východním předměstím města Colombo. Od 29. dubna 1982 zde sídlí srílanský parlament

Polonnaruva
- leží na břehu Modrého jezera. V historické části města se nachází nepřeberné množství památek, z nichž nejproslulejší je Gal Vihara – komplex soch sedícího, ležícího a stojícího Buddhy, vytesaný v žule. Sochy jsou ve velikosti od 7 do 14 metrů. Pro zdejší krajinu jsou typické vodní nádrže, z nichž nejznámější je Parakrama Samudra

Galle
- významný přístav je zároveň vzpomínkou na dlouhou přítomnost Holanďanů na Srí Lance

Dambulla
- ležící na poloviční cestě mezi Kandy a Anuradhapurou je město proslavené jeskynními chrámy. Kromě fresek zde přitahuje pozornost kolosální, 14 m dlouhá, socha ležícího Buddhy, vytesaná ve skále v jedné z jeskyní.

Adamův most
- neboli Rámův most je řetěz korálových mělčin táhnoucí se mezi ostrovem Manaru u severozápadního pobřeží státu Srí Lanka a ostrovem Raméšvarám u severovýchodního pobřeží Indie. „Most" je 48 km dlouhý a odděluje Manarský záliv na jihozápadě od Palkského zálivu na severovýchodě. Některé písčiny vystupují nad vodní hladinu, protože moře v oblasti je velmi mělké

Sigiriya
- Lví skála a skalní pevnost postavená v 5. století našeho letopočtu za doby vlády krále Kashyapy je nalezištěm vzácných skalních fresek – nejznámější z nich jsou „Nebeské panny ze Sigiriya"

Negombo
- Je bývalá rybářská vesnice, dnes jedno z přímořských letovisek ostrova. Má výhodnou polohu kousek od hlavního města. Moře zde sice není zrovna křišťálové, ale projížďka na kole po okolních rybářských vesničkách je příjemná

Srí Lanka - informace o zemi a důležité kontakty

s námi s důvěrou

Služby na vaše přání zájezd vždy upravíme podle vašich požadavků. Stopovery, kombinace, délka pobytu.

Pouze originální produkt všechny zobrazené zájezdy jsou naším originálním produktem. Na Vaše otázky známe odpovědi..

země v naší nabídce
Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie Indonésie Indonésie
Jordánsko Jordánsko Malajsie Malajsie
Maledivy Maledivy Mauricius Mauricius
Omán Omán Seychely Seychely
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty Srí Lanka Srí Lanka
Thajsko Thajsko Vietnam Vietnam
Zanzibar (Tanzanie) Zanzibar (Tanzanie)
Srí Lanka podle oblastí
Srí Lanka - podrobné hledání zájezdů
Potřebujete poradit s výběrem zájezdu?   Volejte 224 323 074
Vybrané zájezdy Srí Lanka
Royal Palms Beach Royal Palms Beach
9, 14 dnů nebo na přání
(od 27 710 Kč včetně poplatků)

Tento luxusní hotel se rozkládá uprostřed veliké tropické zahrady přímo na krásné písčité pláži. Budovy z červených cihel spolu s pagodovitými..

Mermaid Hotel & Club Mermaid Hotel & Club
9, 14 dnů nebo na přání
(od 29 000 Kč včetně poplatků)

Hotel leží uprostřed kokosových palem přímo na zlaté písčité pláži a je vhodný pro všechny milovníky moře, slunce a aktivně strávené dovolené...

Heritance Ahungalla Heritance Ahungalla
10, 14 dnů nebo na přání
(od 56 460 Kč včetně poplatků)

Tento luxusní hotel byl navržen architektem Geoffreyem Bawou tak, aby každému z hostů na nekonečném pozadí Indického oceánu poskytl jedinečný..

Saman Villas Saman Villas
9, 14 dnů nebo na přání
(od 57 150 Kč včetně poplatků)

Tento menší, luxusní hotel otevřený v roce 1995 se nachází na odlehlém skalnatém výběžku do moře, za ním se rozkládá velká tropická zahrada a po..

Goldi Sands Hotel Goldi Sands Hotel
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento menší, na pláži situovaný a kokosovými palmami obklopený hotel se nachází na břehu laguny Negombo. Stejnojmenné město kdysi Portugalcům a..

Jetwing Blue Jetwing Blue
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Hotel Jetwing Blue (dříve Blue Oceanic) se nachází přímo na břehu Indického oceánu v rybářském městě Negombo a je obklopen bohatou tropickou..

Jetwing Beach Jetwing Beach
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Luxusní hotel najdete v bývalém rybářském městečku Negombo, ukrytý mezi záplavou palem přímo na nádherné písčité pláži. Hotel prošel v roce 2005..

Club Palm Bay Club Palm Bay
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Resort otevřený v roce 1997 se nachází nedaleko rybářské vesničky Marawila. Bungalovy a menší budovy hotelového komplexu jsou roztroušeny v..

The Blue Water The Blue Water
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento hotel, vystavěný přímo na pláži podle plánů vyhlášeného srílanského architekta Geoffreye Bawy, se vyznačuje především všudypřítomností..

Tangerine Beach Tangerine Beach
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento starší hotel ležící přímo na pláži a obklopený tropickou zahradou nabízí jednodušší ubytování doplněné o kvalitní služby a přátelský..

Eden Resort & Spa Eden Resort & Spa
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento hotel se nachází přímo na pláži v oblíbeném letovisku Beruwala. Pro hosty je zde kromě bezchybného servisu, srílanské pohostinnosti a..

The Palms The Palms
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

The Palms se nachází přímo na proslulé Zlaté pláži v oblasti Beruwela a je obklopen tropickými, palmovými zahradami, které jsou místy zpestřeny..

Bentota Beach Hotel Bentota Beach Hotel
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Kouzelný hotel vystavěný v koloniálním stylu holandské pevnosti, jenž patří do hotelové sítě Cinnamon, se rozkládá v jedné z nejkrásnějších..

Club Bentota Club Bentota
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento starší hotel je ukryt v obrovské tropické zahradě mezi Indickým oceánem a řekou Bentota. Jeho filosofií je poskytnou svým hostům maximální..

Jetwing Lighthouse Hotel & Spa Jetwing Lighthouse Hotel & Spa
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento pětihvězdičkový stylový resort je jedním z nejluxusnějších a nejvyhledávanějších na Srí Lance. Je dílem vyhlášeného architekta Geoffreye..

The Fortress Resort & Spa The Fortress Resort & Spa
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Jak název napovídá, tento hotel stojící na pláži Koggala v historickém městě Galle nabízí pětihvězdičkový luxus v úžasném, pevnost..

Cinnamon Bay Cinnamon Bay
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Představujeme Vám zajímavý luxusní 5* hotelový resort umístěný v rozlehlé zahradě plné kokosových palem a zeleně. Jedná se o komfortní..

Chaaya Tranz Chaaya Tranz
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Oblíbený hotel Coral Gardens prošel náročnou rekonstrukcí, aby se v listopadu 2011 představil v nové, svěží podobě a pod novým jménem Chaaya..

Stránka: