zpět na Evropa

Dovolená Portugalsko

Romantická a slunečná země na západě kontinentální Evropy, která se kolébá v melancholickém rytmu fada a vln Atlantiku, omývajících její západní a jižní pláže a útesy. Zdi maurských staveb Vám budou šeptat příběhy z její pohnuté historie. Od příchodu keltských kmenů a Římanů, přes zámořské objevy a Napoleona, až po Expo 1998 či Euro 2004, v Portugalsku se pořád něco děje. Přijeďte a budete vřele přivítáni pohostinností domorodých obyvatel a zaskočeni krásou a rozmanitostí místní přírody. Rozmazlíte si chuťové buňky specialitami z darů moře a portugalským vínem. Strávíte dovolenou tak trochu jinak.

Praktické informace na cestu
Elektřina: Elektrické napětí je 220 V/50 Hz. Zásuvky jsou shodného typu jako v ČR, adaptér není nutný.

Telefon: Operátoři poskytují do Portugalska roaming a signál je prakticky všude. Telefonní čísla v Portugalsku jsou devítimístná. Volací číslo do České republiky je +420. Mezinárodní předvolba pro Portugalsko je +351. Volání z hotelu je drahé, telefonní budky jsou na mince i na karty, které se prodávají na poště a v novinových stáncích v ceně 2,5 – 10 €. Většina volání je levnější v době od 21.00 do 09.00 hodin, o víkendech a svátcích. Pro mobilní telefony je možnost zakoupit portugalskou SIM kartu.

Internet: Placený internet najdete v mnoha kavárnách a všech poštách, jež mají zavedenu službu Netpost. Zdarma umožňují přístup na internet lepší hotely a vybrané knihovny. Četné hotely a veřejná zařízení jako jsou letiště, konferenční centra, restaurace, obchodní a nákupní centra a dálniční motoresty umožňují připojení na Wi-Fi.

Stravování
Na portugalském jídelníčku vítězí ryby, ale setkáme se i s chutnou úpravou různých druhů mas. Hojně se využívá olivového oleje a česneku. Z rybích specialit je velmi oblíbená espada preta – tkaničnice tmavá, kterou můžete ochutnat na několik způsobů. Se smaženým banánem, krevetovou omáčkou nebo třeba s dušenými rajčaty a cibulí. Základem tradiční portugalské kuchyně jsou maso, ryby a mořské plody, zelenina, rýže a brambory, důležité jsou též fazole. Často je hlavním jídlem hustá polévka, případně ještě hustší „eintopf“, se zeleninou, rybami, mořskými plody, masem nebo uzeninou. U sladkostí se zachovaly prvky maurské tradice, a zejména ve městech se projevuje vliv bývalých portugalských kolonií. Některé rysy jsou shodné s kuchyní španělskou. Národním jídlem je treska (bacalhau), která se většinou prodává nasolená a sušená a před kuchyňskou úpravou se musí na několik hodin namočit. Ryby (kromě tresky je to beçogo, carapau, dourada, espada, robalo, tamboril a další) se nejčastěji grilují nebo pečou a podávají s bramborem a zeleninovým salátem. Kromě ryb je na jídelníčku vepřové a jehněčí, různé klobásy, kuřata, kachny, křepelky a králík. Oblíbeným způsobem úpravy je pečení na dřevěném uhlí, nikdy nesmí chybět hodně koření a omáčka piri-piri. Z mořských plodů jsou nejčastější krevety (camarao), sépie (choco) a garnáti (gamba).

Podnebí
Počasí v Portugalsku je výrazně ovlivněno teplými mořskými proudy a Atlantickým oceánem. Klima je kontinentální, a proto zde převládají horká a suchá léta s mírnými zimami. Portugalské podnebí je známé vyššími teplotami ve vnitrozemí a nižšími při pobřeží, kde fouká chladnější vítr. Jih je nejvyhledávanější částí Portugalska díky nejteplejšímu počasí. Horká léta zde trvají přibližně šest měsíců a přinášejí teploty kolem 35 °C. Portugalský ostrov Madeira nabízí příznivé teploty po celý rok. V létě stoupají k 25°C a v zimě klesají k 20 °C. Teplota vody zde dosahuje až 23 °C.

Zajímavá místa – kam se vypravit
Lisabon
- se rozkládá na sedmi pahorcích při ústí řeky Teja a hlavním městem Portugalska je již od roku 1255. Lisabon působí jako elegantní, metropolitní, moderní město, které z velké části vděčí za svůj rozkvět své funkci prosperujícího přístavu.

Faro
- původně římská osada a centrum maurského knížectví je dnes správním městem regionu, a protože je turisty často opomíjené, vládne tu klidná atmosféra. Svěží přímořský vzduch zpříjemňuje procházku příjemnými parky a dlážděnými uličkami s bílými domky a půvabnými kostelíky.

Porto
- druhé největší a nejvýznamnější portugalské město a Evropské město kultury (2001) má jedinečné charisma. Na rozdíl od metropolitního Lisabonu si výrazně uchovalo kouzlo starých dob. Některé čtvrti působí dojmem, jako by se v nich zastavil čas. Polorozpadlé domky, prádlo sušící se na malých tepaných balkóncích a děti hrající si v úzkých dlážděných uličkách dodávají městu zvláštní atmosféru, stejně jako řeka Douro, jejíž voda se tu mísí s oceánem. S tím vším kontrastují moderní budovy, rušné „avenidas“ a obchodní i kulturní centra.

Coimbra
- třetímu největšímu městu Portugalska patří několik prvenství. Hned na počátku vzniku portugalského království se stalo hlavním městem a bylo tu založeno sídlo nejstarší univerzity v zemi, která se i dnes těší velké prestiži. Její studenti výrazně ovlivňují charakter města plného života a kultury. Coimbra leží na březích řeky Montego a její historické centrum se rozkládá na kopci protkaném starými uličkami, tajuplnými zákoutími a průchody a hlavně nekonečnou spoustou schodů.

Fátima
- ačkoliv toho ve městě Fátima není příliš k vidění, stojí alespoň za krátkou zastávku. Představuje jedno z nejdůležitějších poutních míst v zemi a svým významem se přibližuje slavnému španělskému Santiagu de Compostela. 13. května 1917 se zde třem dětem zjevila Panna Marie, která jim během dalších „setkání“, vždy každého třináctého dne v měsíci, sdělila tři tajemství.

Cascais
- je přímořské letovisko 25 km od Lisabonu, příjemné místo k malé procházce a obědu v některé z místních rybích restaurací. Stará část města je velmi malebná, úzké uličky plné půvabných domků žijí řemeslnými obchůdky a ruchem v kavárnách a „pastelariích“. Nejrušnější hlavní ulice Cascais je pojmenována podle Alfonsa Sanchese, který podle Portugalců objevil Ameriku deset let před Kolumbem. Pobřeží lemuje upravená promenáda se zajímavými domy, sochami a fontánami.

Sintra
- pohádkové město Sintra se skrývá v zalesněné kopcovité krajině přírodního parku Parque Sintra-Cascais. Tato oblast má zvláštní vlhké mikroklima, v němž se daří rozmanité polotropické vegetaci. Zvláštní kouzlo tohoto místa objevili už Maurové, kteří si na vrcholku kopce vybudovali svůj monumentální hrad. Později tu byly postaveny dva nejbizarnější paláce v celé zemi a zajímavé secesní měšťanské domy. Ve 20. století se Sintra stala národní památkou a byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Albufeira
- je hlavní turistické centrum jižního pobřeží. Je vyhlášená svým nočním životem, množství barů a klubů je v provozu 24 hodin denně, ulice osvětlují neonové nápisy. I přes den je tu rušno. Davy turistů smlouvají o ceny v nejrůznějších řemeslných a jiných obchůdcích, posedávají v kavárnách či ve stínu palem, pozorují pouliční umělce.

Madeira
- souostroví Madeira leží v Atlantiku asi 500 km od afrického pobřeží a 1000 km od Evropy, asi 1,5 hodiny letadlem z Lisabonu. Tvoří ho ostrovy Madeira a Porto Santo a neobydlená skaliska Desertas a Selvagens, která jsou přírodními rezervacemi. Hlavní město Funchal (130 tis. obyv.) leží na největším ostrově Madeira. Zajímavosti jsou turistická zóna s hotely, historické staré město, přímořská promenáda a františkánský klášter s vinnými sklípky.

Azorské ostrovy
- celkem 12 ostrovů, které jsou vulkanického původu. Ostrovy leží doslova uprostřed Atlantiku, asi 1500 km od pobřeží Portugalska a 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky. Obydlené ostrovy jsou Sao Miguel, Santa Maria, Faial, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Flores a Corvo, obyvatelé se živí lovem tuňáků, chovem krav na mléko a turistickým ruchem. Let z Lisabonu trvá asi 2 hodiny, ostrovy jsou vzájemně propojeny letecky i trajekty. Podnebí je subtropické, ale často zde vanou nepříjemné větry: pobřeží je vhodné pro windsurfing a plachtění.

Portugalsko - informace o zemi a důležité kontakty

s námi s důvěrou

Služby na vaše přání zájezd vždy upravíme podle vašich požadavků. Stopovery, kombinace, délka pobytu.

Pouze originální produkt všechny zobrazené zájezdy jsou naším originálním produktem. Na Vaše otázky známe odpovědi..

země v naší nabídce
Itálie Itálie Kypr Kypr
Malta Malta Portugalsko Portugalsko
Řecko Řecko Španělsko Španělsko
Turecko Turecko
Portugalsko podle oblastí
Portugalsko - podrobné hledání zájezdů
Potřebujete poradit s výběrem zájezdu?   Volejte 224 323 074
Vybrané zájezdy Portugalsko
Vila Galé Tavira Vila Galé Tavira
8 dnů nebo na přání
(od 18 000 Kč včetně poplatků)

Hotel leží na břehu řeky Ria Formosa, v centru historické Taviry; v pěší vzdálenosti k nákupnímu centru kde je k dispozici řada restaurací,..

Vila Galé Ampalius Vila Galé Ampalius
8 dnů nebo na přání
(od 18 570 Kč včetně poplatků)

Hotel osvědčené sítě Vila Galé se nachází v městečku Vilamoura v blízkosti mariny Praia da Marina. V blízkosti hotelu se nachází kasino, řada..

Vila Galé Marina Vila Galé Marina
8 dnů nebo na přání
(od 18 570 Kč včetně poplatků)

Hotel osvědčené sítě Vila Galé se nachází v bezprostřední blízkosti moře a mariny ve městečku Vilamoura. V okolí hotelu je mnoho barů,..

Vila Galé Cerro Alagoa Vila Galé Cerro Alagoa
8 dnů nebo na přání
(od 18 880 Kč včetně poplatků)

Hotel se nachází v živém a kosmopolitním městečku Albufeira, hned vedle pláže Pescadores (Rybářská pláž), odkud stále ještě každý den vyplouvá..

Vila Galé Albacora Vila Galé Albacora
8 dnů nebo na přání
(od 18 880 Kč včetně poplatků)

Albacora je velice specifický hotel, zasazený do Národního parku Ria Formosa a do okolí, kde se nachází budovy historické hodnoty. Městečko..

Four Views Baía Four Views Baía
8 dnů nebo na přání
(od 19 120 Kč včetně poplatků)

Jedná se o moderní hotel s panoramatickými výhledy na záliv ve Funchalu. Nabízí stylové ubytování nedaleko centra města za příjemnou cenu!..

Hotel Golden Residence Hotel Golden Residence
8 dnů nebo na přání
(od 20 450 Kč včetně poplatků)

Oblíbený a doporučovaný hotel Golden Residence se nachází nedaleko pláže, jeho hlavním lákadlem je skvělá poloha na útesu umožňující velkolepý..

Casa Velha do Palheiro Casa Velha do Palheiro
8 dnů nebo na přání
(od 26 290 Kč včetně poplatků)

Luxusní residence Casa Velha do Palheiro s idylickou polohou nad městem Funchal je jedním z nejlepších míst pro golf na Madeiře. Výhodou tohoto..

Stránka: