zpět na Exotika

Dovolená Omán

Sultanát Omán s hlavním městem Muscat se nachází na jihozápadě Arabského poloostrova. Pobřezí Ománu omývá Arabské moře. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihu s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Země je ideálním místem pro cestování. Na své si zde příjdou milovníci bělostných pláží, krásného moře, potápění, ale také milovníci hor, krásné přírody a arabské kultury. Kromě vysoko tyčících se pohoří, je možno obdivovat palmové ráje, oázy, písečné duny či korálové útesy, v jejichž útrobách žijí murény, rejnoci, žraloci, želvy a delfíni. Jelikož byl Omán po dlouhou dobu turisticky nedostupnou destinací, osloví Vás zachováním arabských tradic, kultury, náboženství, architektury či místní kuchyně, jejichž prvky se projevují v každodenním životě zdejších obyvatel. Díky bohatsví, získané z těžby ropy, se země může pochlubit nově vystavenými moderními hotelovými resorty a kvalitními turistickými službami. Omán je nádherná, bezpečná, turisty zatím příliš neobjevená země, s uvolněnější formou islámu. Místní obyvatelé jsou hrdí na svou historii a kulturu, kterou se snaží zachovat a prezentovat turistům zemi takovou, jaká doopravdy je. Ať už dáváte přednost relaxaci na pláži či aktivní dovolené, Omán je pro Vás tou pravou, neokoukanou destinací.

Praktické informace na cestu
Elektřina: Elektrické zásuvky mají napětí 220 – 240 V a 50 Hz. V některých místech je zapotřebí adaptér pro dvouootvorové zástrčky. Telefon: Telefonická síť v Ománu je na vysoké úrovni, ať už se jedná o síť mobilní – 95 % či síť veřejných telefonních automatů, pro jejichž užívání je nutno si zakoupit kartu. Ta je běžně k dostání například v místních supermarketech. Internet: V zemi se nachází velké množství internetových kaváren. Nejvíce jich najdeme v hlavním městě Muscat a ve velkých turistických centrech. Některé hotely nabízí připojení k internetu prostřednictvím svých business center a samozřejmostí je i bezdrátové připojení.

Stravování
Tajemství tradiční ománské kuchyně tkví v jednoduchosti a orientální chuti. K přípravě ománských pokrmů se využívá široká paleta koření a marinád, která dodává pokrmům nezaměnitelnou chuť. Základními surovinami je skopové a jehněčí maso, ryby ale i maso kozí. Z příloh je nejpoužívanější rýže, která se připravuje v každém regionu na jiný způsob, či ománský chléb vyráběný z vody a mouky. Mezi typická ománská jídla, která stojí za to ochutnat patří: maqbous – šafránová rýže, která se vaří spolu s naloženým masem, shuwa – sváteční pokrm, který se připravuje v podzemní peci. Jedná se o krávu či kozu pečenou v celku po dobu až 8 hodin. Pokrm je velmi oblíbený v období Ramadánu. V místních bistrech a stáncích lze ochutat tradiční orientální sendviče jako je kebab, falafel či šavarma. Pokud jde o nápoje, na své si příjdou milovníci kávy, čaje ale třeba i jogurtů. Laban, neboli slané podmáslí, patří mezi tradiční ománské nápoje. Ochtutat můžete i velbloudí mléko. Voda je v Ománu pitná, doporučuje se však kupovat vodu balenou v lahvích. Ta je k dostání téměř všude.

Podnebí
Jelikož se země rozprostírá v oblasti dvou klimatických pásem, počasí v zemi je poměrně rozmanité. Pro sever a vnitrozemí země jsou typické teploty a počasí středozemního podnebí, jižní část Ománu pak leží v tropickém pásu a teploty se zde v letním období vyšplhají až k 50 stupňům Celsia. To však platí zejména o vnitrozemí. Obecně pro Omán platí vysoká vlhkost vzduchu a velká intenzita slunečního záření. Nejlepší doba pro návštěvu Ománu je období mezi říjnem a květnem, kdy teploty kolísají kolem příjemných 30 ºC.

Zajímavá místa – kam se vypravit
Muscat
- Hlavní město Ománu a sídlo sultána, česky také Maskat. Jedno z nejkrásnějších měst světa, jehož dominantou je Mešita sultána Kábuse s pěti minarety. Město je rozděleno do tří oblastí: Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat je starodávné přístavní město, nachází se zde palác sultána. Hlavními turistickými lákadly oblasti Muscat je sultánova residence – palác Alam a pozůstatky působení Portugalců – pevnosti Jalali a Mirani. Severozápadně od Muscatu se nachází část Mutrah, residenční oblast hlavního města a třetí a nejmladnší část Ruwi, která představuje obchodní část města. Zde stojí za návštěvu Národní muzeum, kde jsou vystaveny tradiční ománské oděvy, šperky, nádobí či zbraně. Nachází se zde též expozice vládnoucí dynasie Al-Busaid či expozice zpracování stříbra. Jelikož se hlavní město nachází na pobřeží Ománského zálivu, jednou z možností trávení volného času je návštěva místních pláží až už veřejných či soukromých.

Tržiště Muttrah Souk
- stejně jako pro ostatní arabské země i pro Omán jsou typické arabské souqy neboli tržiště. Mezi nejznámější orientální tržiště se řadí tržiště Muttrah Souk v Muscatu. Trh navozuje tradiční rušnou atmosféru pokřikujících a smlouvajících arabskýh trhovců, směsici nejrůznějších vůní a barev. Pořídit zde lze kromě typických suvenýrů jako je zlato, stříbro a šperky také oděvy, zboží pro domácnost či jiné ručně vyráběné suvenýry.

Nizwa
- město ve vnitrozemí, které bylo v období 6. a 7. století hlavním městem země, je též nazýváno „perlou islámu“. Nizwa je od Muscatu vzdáleno asi 2 hodiny cesty a určitě stojí za návštěvu. Mezi nejnavštěvovanější památky patří stejnojmenná dominanta města – vojenská pevnost Nizwa, kterou zde nechal vybudovat Sultán Saif v 17. století či impozantní mešita Nizwa.

Wadi a pouště
- v Ománu se nachází spoustu údolí vzniklých erozí občasného vodního toku, takzvaných wadi. Navštěvovano oázou je Vádí Bani Khalid, vzdálená asi 200 km od hlavního města. Díky horským pramenům a potůčkám, které zde přítekají a vytvářejí malá jezírka, se uprostřed pouště překvapivě daří vegetaci. Některá jezírka jsou vhodná i pro kopuání. Oáza Vádí Dauká patří na seznam památek UNESCO jakožto součást kulturní památky „cesta kadidla“. Součástí kadidlové stezky jsou pozůstatky karavanových oáz a kadidlovníky, které byly předmětem středověkého obchodu. Za zmínku stojí také písečná poušť Rub al-Chálí, která je téměř desetkrát větší než Česká republika a její plocha se každoročně zvětšuje.

Salalah
- nejznámější středisko jižního Ománu ohromí překrásnou přírodní scenérií, horskými masivy i rozsáhlými pisčitými plážemi a čistým křišťálovým, mořem vhodným k potápění. Zdejší lokalita je vhodná jak pro zkušené potápěče tak pro začátečníky. Nenechte si ujít korálové útesy a rozmanitou podmořskou faunu. Kromě potápění Vás Salalah ohromí historickými památkami jako je Ayubova hrobka, vykopávky ztraceného města Ubar, které bylo objeveno arecheology v roce 1992. Chcete-li poznat, jak voní orient, zavítejte na trh Al Husn, kde kromě parfému pořídíte i koření, šperky či tradiční kadidlo. Vyrábí se zde mimo jiné jeden z nejdražších parfému na světa – Amouage.

Myrbat
- Vvhodným místem pro potápění je též oblast Mirbat, vyhlášená svými korálovými útesy. Kromě pestré podmořské flóry a fauny (sépie, rejnoci, murény, želvy, žraloci, delfíni, keporakové) je možno v místních vodách prozkoumat dva velké potopené vraky lodí.

Pohoří Al hadžar
- pro milovníku hor a aktivní dovolené je ideální ománské pohoří Al hadžar, které se rozprostírá nedaleko hlavního města. Nachází se zde i nejvyšší hora Ománu – Džabal aš – Šam. Ačkoliv je hora z větší části obklopena pouští, ve vyšších oblastech se pěstují růže, broskve či granátová jablka.

Omán - informace o zemi a důležité kontakty

s námi s důvěrou

Služby na vaše přání zájezd vždy upravíme podle vašich požadavků. Stopovery, kombinace, délka pobytu.

Pouze originální produkt všechny zobrazené zájezdy jsou naším originálním produktem. Na Vaše otázky známe odpovědi..

země v naší nabídce
Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie Indonésie Indonésie
Jordánsko Jordánsko Malajsie Malajsie
Maledivy Maledivy Mauricius Mauricius
Omán Omán Seychely Seychely
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty Srí Lanka Srí Lanka
Thajsko Thajsko Vietnam Vietnam
Zanzibar (Tanzanie) Zanzibar (Tanzanie)
Omán podle oblastí
Omán - podrobné hledání zájezdů
Potřebujete poradit s výběrem zájezdu?   Volejte 224 323 074
Vybrané zájezdy Omán
Shangri La's Barr Al Jissah Al Waha Shangri La's Barr Al Jissah Al Waha
7 dnů nebo na přání
(od 31 370 Kč včetně poplatků)

Nádherný pětihvězdičkový hotelový komplex prvotřídní kvality na pobřeží zálivu Al Jissah. Resort se nachází přímo na 600 m dlouhé písčité..

Crowne Plaza Muscat Crowne Plaza Muscat
7 dnů nebo na přání
(od 31 820 Kč včetně poplatků)

Luxusní čtyřhvězdičkový hotel Crowne Plaza Muscat, člen hotelového řetězce Crowne Plaza se nachází v zátoce u Ománského zálivu a nabízí svým..

Intercontinental Muscat Intercontinental Muscat
7 dnů nebo na přání
(od 32 120 Kč včetně poplatků)

Známý hotelový řetězec InterContinental má své zastoupení i v Muscatu. Hotel je situován v luxusní čtvrti historického centra Muscatu. Má přímý..

Al Bustan Palace Muscat Al Bustan Palace Muscat
7 dnů nebo na přání
(od 34 830 Kč včetně poplatků)

Al Bustan Palace The Ritz Carlton patří mezi nejluxusnější hotely v Ománu a není náhoda, že poslední patro je vyhrazeno pro vládnoucí rodinu a..

Shangri La's Barr Al Jissah Al Bandar Shangri La's Barr Al Jissah Al Bandar
7 dnů nebo na přání
(od 35 880 Kč včetně poplatků)

Nádherný pětihvězdičkový hotelový komplex prvotřídní kvality na pobřeží zálivu Al Jissah. Resort se nachází přímo na 600 m dlouhé písčité..

Shangri La's Barr Al Jissah Al Husn Shangri La's Barr Al Jissah Al Husn
7 dnů nebo na přání
(od 36 430 Kč včetně poplatků)

Nádherný pětihvězdičkový hotelový komplex prvotřídní kvality na pobřeží zálivu Al Jissah. Resort se nachází přímo na 600 m dlouhé písčité..

Grand Hyatt Grand Hyatt
7 dnů nebo na přání
(od 36 450 Kč včetně poplatků)

Majestátní hotel Grand Hyatt Muscat postavený v tradičním arabském stylu nabízí ideální zázemí pro hosty, kteří cestují jen na pár dní nebo..

The Chedi Muscat The Chedi Muscat
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Příjemný moderní hotel The Chedi Muscat - člen skupiny The Leading Hotels of The World nabízí svým hostům vše po čem touží. Perfektní kombinace..