zpět na Evropa

Dovolená Malta

Malta je malý ostrovní stát ve Středozemním moři, který se skládá ze tří ostrovů – Malya, Gozo a Comino. Maltské souostroví leží 95 km jižně od Sicílie a 290 km od afrického Tunisu. Hlavním městem je Valletta se slavným přístavem (největší přírodní přístav Evropy) a rušnými uličkami. Metropole Malty leží na východním pobřeží ostrova.

Praktické informace na cestu
Elektřina: Napětí je 230 V, střídavý proud 50 Hz. Zásuvky jsou britského typu (zástrčka se třemi hranatými kolíky). Nezbytný adaptér lze na místě zakoupit, případně zapůjčit na hotelové recepci. Mnoho hotelů už má i středoevropské zásuvky.

Telefon: Čeští operátoři mají na Maltě roaming. Předvolba do ČR je +420, předvolba na Maltu +356. Veřejné telefonní budky jsou buď stříbrně šedé (fungují jen na karty) nebo žluté (fungují jen na mince). Karty lze dostat ve stáncích, v trafice nebo v obchodech se suvenýry (s označením „telecards sold here“).

Internet: Zejména ve větších městech a turistických letoviscích naleznete hned několik internetových kaváren a jejich počet stále roste. Ceny za připojení se pohybují okolo 3 – 4 € za hodinu. Přístup k internetu nabízí také většina hotelů, zpravidla však za vyšší ceny.

Stravování
Vlivem dávného mísení kultur je maltská kuchyně pestrá a chutná, významně ovlivněná kuchyní maurskou a italskou (proto se často setkáte s pizzou na sto způsobů). Hlavním jídlem dne je oběd. Z ryb vedou dle sezóny okouni, parmice, mečouni a tuňák, oblíbené jsou též lampuky (koryfena, zlak), olihně (calamari), chobotnice a dokonce delfíni. Směs dušených nebo smažených rybek dostanete v každé restauraci. Tradiční maltská jídla, zejména husté zeleninové a rybí polévky (minestra, minestrone) se vaří spíše doma. Doma se rovněž ze sezónního ovoce připravují džemy a nakládá se ovoce i zelenina (především rajčata), nezbytná součást salátů. Specialitou je nakládaná zelenina: chuťově vynikající saláty jsou výsledkem míchání zeleniny čerstvé a naložené. Po celém ostrově se sbírají bylinky, koření a také hlemýždi. Národním jídlem je „stuffat tal-fenek“ (dušený králík), ze zeleniny vedou cukiny, artyčoky, květák, hlávkové zelí, rajčata a dýně, které se často podávají nadívané. Vyhlášený je „hobz biz-zeit“, chléb tradičně pečený v peci vytápěné dřevem: jí se ještě teplý, namáčí se do olivového oleje a pomaže rajčatovým protlakem. Skvělé sýry se vyrábějí z mléka ovcí (gbejna) nebo koz (gbej-niet), často se konzervují spolu s bylinkami a pepřem nebo nakládají do olivového oleje. Široká je nabídka ovoce, samozřejmostí jsou pomeranče, grapefruity, citrony, hrozny, jahody, melouny, moruše, mandarinky, granátová jablka, fíky a švestky.

Podnebí
Klima je středomořské, zimy deštivé a mírné, léta suchá a horká. Průměrné roční srážky činí kolem 600 mm, spadnou však většinou mimo období od května do října. Nikdy nesněží ani nemrzne. V květnu jsou průměrné teploty vzduchu 22 °C, v červnu 26 °C, v červenci a srpnu 29 °C, v září 24 °C a v říjnu opět 22 °C. V létě se teploty mohou vyšplhat až na 40 °C. Pocit horka však významně snižuje větřík od moře: zejména v květnu a v září zvyšuje vlhkost vzduchu jižní vítr „sirocco“. Moře je prohřáté od května až do října, v květnu bývá teplé 18 °C, v červnu 21 °C, v červenci až srpnu 24–26 °C, v září 25 °C, v říjnu 23 °C a v listopadu 19 °C. Průměrná doba slunečního svitu v letních měsících je 12 hodin denně.

Zajímavá místa – kam se vypravit
Bugibba
- turistické letovisko městského typu se nachází na členitém pobřeží zálivu sv. Pavla v severovýchodní části ostrova, asi 20 km od hlavního města La Valletta. Nově se rozvíjející středisko má řadu moderních hotelů, náměstí Pjazza tal-Bahar s tržištěm a obchody a čilý noční život v barech a diskotékách. Transfer z letiště trvá asi 30 minut.

Mellieha
- oblíbené středisko na východním pobřeží severního cípu Malty, asi 30 km od La Valletty, láká návštěvníky historickými památkami. Jeho hlavní předností je však poloha bezprostředně vedle nejlepší a nejdelší písčité pláže na Maltě a fakt, že je východiskem pro výlety na ostrovy Gozo a Comino, které leží na dohled. Břeh pláže je pozvolný, a tím vhodný i pro malé děti a rodinnou rekreaci. Transfer z letiště trvá asi 45 minut

St. Julian’s
- původní rybářská vesnička na severním pobřeží ostrova Malta se rozvinula v turistické letovisko (asi 7 tis. obyv.) s řadou restaurací, kaváren a zábavním víceúčelovým komplexem Portomaso Marína, oblíbeným zejména mladými lidmi. Dominantou oblasti je mys sv. Juliana, na jehož cípu se vypíná opevněná věž. Nejvíce luxusních hotelů leží mezi St. Julian’s a St. George: jejich hostům slouží uměle vybudovaná písečná pláž, na niž bylo navezeno přes sedm tisíc tun písku.

La Valleta
- hlavní město souostroví. Strategicky položená barokní pevnost chránila dva výborné přírodní přístavy, Marsamxett a Grand Harbour. Impozantní hradby si nejlépe prohlédnete při okružní plavbě. Město je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Comino
- nejmenší z obydlených ostrovů Malty má rozlohu 2,8 km2 a členité pobřeží s mnoha zátokami a útesy. Žije zde údajně jen 8 stálých obyvatel. Křišťálová voda je ideální pro potápění, koupání nabízejí tři menší písečné pláže.

Gozo
- starověká Ogyda, je ostrov o rozloze 67 km2, 6 km severozápadně od ostrova Malta, s hlavním městem Victoria (do roku 1897 Rabat, což bylo původní arabské jméno) a přístavem Mgarr Ix-Xini se zříceninami pevnosti Fort Chambray.

Mdina
- Citadela (jméno znamená „Opevněné město“) postavená Araby v 9. století byla do roku 1565 hlavním městem Malty. Představuje jeden z nejkrásnějších příkladů středověkého opevněného města, jehož tiché uličky se mu zasloužily o přezdívku „Mlčící město“. Hradby protínají pouze dvě brány, ta známější, přímo za vodním příkopem od Howardských zahrad, se nazývá „Mdinská“, druhá směrem k Rabatu se nazývá Řecká.

Malta - informace o zemi a důležité kontakty

s námi s důvěrou

Služby na vaše přání zájezd vždy upravíme podle vašich požadavků. Stopovery, kombinace, délka pobytu.

Pouze originální produkt všechny zobrazené zájezdy jsou naším originálním produktem. Na Vaše otázky známe odpovědi..

země v naší nabídce
Itálie Itálie Kypr Kypr
Malta Malta Portugalsko Portugalsko
Řecko Řecko Španělsko Španělsko
Turecko Turecko
Malta podle oblastí
Malta - podrobné hledání zájezdů
Potřebujete poradit s výběrem zájezdu?   Volejte 224 323 074
Vybrané zájezdy Malta
Sunflower Hotel Sunflower Hotel
8, 15 dnů nebo na přání
(od 13 610 Kč včetně poplatků)

Hotel se nachází v klidné části Quawry - přímořského letoviska, obchody, kavárny a restaurace jsou v pěší vzdálenosti hotelu. Restaurace,..

Bay View Hotel Bay View Hotel
8, 15 dnů nebo na přání
(od 15 360 Kč včetně poplatků)

Hotel leží přímo u moře v malebné zátoce Sliema, jen pár kroků od centra Sliema, kde se nachází mnoho obchůdků a typických restaurací a barů...

Paradise Bay Resort Hotel Paradise Bay Resort Hotel
8, 15 dnů nebo na přání
(od 15 610 Kč včetně poplatků)

Jedná se o hotel umístěný v klidné lokalitě na severu ostrova, který je ideální pro hosty nevyhledávající ruch přeplněných prázdninových..

Calypso Hotel Calypso Hotel
8, 15 dnů nebo na přání
(od 16 720 Kč včetně poplatků)

Nově zrekonstruovaný hotel Calypso najdeme na severu ostrova Gozo, který je součástí maltského souostroví. Z hlavního ostrova Malty jezdí na 5..

Grand Hotel Grand Hotel
8, 15 dnů nebo na přání
(od 16 720 Kč včetně poplatků)

Překrásné výhledy na moře, pohostinnost a individuální péče o každého hosta jsou přednostmi luxusního Grand Hotelu. Je situován u přístavu Mgarr..

Dolmen Resort Hotel Dolmen Resort Hotel
8, 15 dnů nebo na přání
(od 18 040 Kč včetně poplatků)

Tento okouzlující hotel Vás překvapí svým stylovým designem a přátelskou atmosférou. Nachází se v městečku Bugibba, které získalo skvělou..

San Antonio Hotel & Spa San Antonio Hotel & Spa
8, 15 dnů nebo na přání
(od 23 350 Kč včetně poplatků)

Tento příjemný hotel se nachází v oblíbeném turistickém letovisku Qawra situovaném v zálivu St. Paul's na severu ostrova. Je vzdálen pouze 15 km..

Radisson Blu Golden Sands Resort Radisson Blu Golden Sands Resort
8, 15 dnů nebo na přání
(od 29 750 Kč včetně poplatků)

Jeden z nejluxusnějších hotelů na Maltě, umístěný na jedné z nejpopulárnějších pláží ostrova – tak lze charakterizovat tento atraktivní..