zpět na Evropa

Dovolená Itálie

Slunná Itálie, země vášnivých gurmetů, dobrého vína, slunce a moře. Jedna z nejdůležitějších zemí v historii starého kontinentu, která výrazně formovala evropské dějiny. Navzdory počátečnímu krvavému pronásledování a vraždění prvních křesťanů se stala domovem hlavy katolické církve. Jako bájný pták Fénix vstala tato země z popela nesmrtelného města Říma spáleného na příkaz krutého imperátora a matkovraha Lucia Domitia, známého jako císař Nero. Země, která vybudovala svoji moc a sílu na slabosti ostatních, ať už se jednalo o Kartágo, Britské ostrovy, Germánii nebo Arménii. Starověká a středověká Itálie obohatila svět mnoha filosofy, státníky, sochaři, malíři, vědci, hudebníky a spisovateli. Dnes odtud pochází nejlepší módní návrháři určující styl oblékání na celé planetě, nejlepší fotbalisté a nejlepší motocykloví závodníci. Itálie se pyšní největším počtem památek zapsaných na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, celkem jich je 39. Bella Italia – půvabná Itálie, je fascinující země, která Vám zcela jistě zůstane pod kůží.

Praktické informace na cestu
Elektřina: Elektrické napětí 220 V / 50 Hz. Většina zásuvek je shodná jako v ČR, ale používají se rovněž zásuvky ploché tříkolíkové, pro něž je třeba adaptér („presa tedesca“, též „spina di adattamento“). Pokud si universální adaptér nepořídíte předem, je možné ho zakoupit v místě za 2,50 – 4 EUR.

Telefon: Telefonovat z hotelového pokoje je drahé ve srovnání s voláním pomocí telefonní karty z automatu. Kartu (carta telefonica) zakoupíte v tabáku, prodejnách S.I.P. (Italská telefonní společnost), v obchodech se suvenýry, na benzinových stanicích apod. V některých telefonních automatech lze použít kartu VISA. Z telefonních centrál S.I.P., které najdete ve všech turistických letoviscích, si nejdříve zatelefonujete a poté zaplatíte v hotovosti.

Internet: Společnost Telecom Italia Net provozuje síť internetových kiosků, které najdete na letištích, ve větších hotelích a mnoha veřejných místech. Cena za jejich použití je 1 € / 10 min a platit lze i kreditní kartou. Internetové kavárny jsou ve všech větších městech, v menších je najdete například v cukrárně či v knihkupectví: je třeba se zeptat.

Stravování
Představa, že italská kuchyně jsou „špagety a pizza“, je zavádějící. Pravdou však je, že oba pokrmy z Itálie pochází a jsou Italy velmi oblíbené: rodištěm pizzy je Neapol a „boloňských špaget“ Bologna. Itálie je však zemí rozlehlou a každý z dvaceti regionů nabízí své vlastní speciality: Benátsko např. hrášek s rýží, Umbrie pečené sele, Kampánie sýr mozarella, Emilia-Romagna salám mortadella a parmskou šunku, Toskánsko bifteky a Chianti, Ligurská riviéra hříbky a lasagne s bazalkovou omáčkou pesto, Řím široké nudle fettucine a noky gnocchi. Obecně lze říci, že na severu převládá rýže, kukuřice a maso (telecí, drůbeží, koroptve, bažanti, sluky, křepelky), na jihu ryby, těstoviny a zeleninová jídla (nejčastěji se objevují rajčata, sušená rajčata = pomodori secchi, cibule, paprika, lilek, baklažány, cukiny, artyčoky, fenykl, chřest, tykvičky, kapary a olivy). Při přípravě jídel se používá výhradně olivový olej, nejlépe „panenský“, tedy lisovaný za studena, s cennými vitamíny a jedinečným aroma. Maso se před grilováním či pečením obvykle marinuje v oleji s různými čerstvými bylinkami, kterými se jídla rovněž dochucují: typická je bazalka. Rýže na rizoto se často vaří ve víně. Všude dostanete „bruschete“, topinku potřenou olivovým olejem s česnekem a plátkem rajčete. Snídaně se obvykle odbývají šálkem espressa nebo bílé kávy (caffe latte) s croissantem, naproti tomu oběd (pranzo) či večeře (cena) se skládají hned z několik chodů, podávaných s bílým chlebem: po předkrmu (antipasti) je prvním chodem polévka nebo těstoviny, druhým chodem maso nebo ryba s přílohou, třetím moučník (postre) a na závěr káva s koňakem (caffe correto). Nesmí chybět ani kalíšek grappy (vínovice) nebo likéru (amaro, sambuca).

Podnebí
Je značně různorodé díky severojižnímu protáhlému tvaru území a významným výškovým rozdílům. Na severu je podnebí středoevropské kontinentální, s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a mezi ročními obdobími. Zima je dlouhá a chladná, léto krátké, slunečné. V Alpách a okolí velkých jezer jsou celoročně vyšší srážky, v zimě sněhové. V centrální části Itálie je podnebí středomořské, léta horká a zimy deštivé. I tady teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou a vzdáleností od moře. Klima na jihu je výrazně středomořské, převažují slunečné dny a příjemné teploty (denní průměry v květnu 23 °C, červnu 28 °C, červenci a srpnu 30 °C, v září 26 °C). Nejvyšší letní teploty bývají naměřeny v Kalábrii, na Sicílii a Sardinii. Noční teploty v létě neklesají pod 20 °C. Nízké srážky přicházejí až s koncem podzimu.

Zajímavá místa – kam se vypravit
Řím
- (asi 3 mil. obyv., oblast Lazio mezi Apeninami a Tyrhénským mořem, kde před Římany žil kmen Latinů). Město dle pověsti založené 753 př.n.l. Romulem a Remem, kdysi metropole Římské říše a později centrum moci papežů, hlavní město Itálie od roku 1870.

Vatikán
- oficiálně Vatikánský městský stát (Svatý stolec) s hlavním a jediným městem Vatikán (0,44 km2, 921 obyv., z toho občanství má asi polovina, 100 % katolíci, měna Euro, úřední řeč latina). Toto sídlo papeže a řídící i duchovní centrum římskokatolické církve se nachází uprostřed Říma na pravém břehu Tibery, a je obehnané červenými hradbami, jejichž vstupní brány hlídá dle tradice švýcarská garda.

Verona
- město „Romea a Julie“ na řece Adige se stavbami z růžového vápence, římským opevněním a „arénou“, jež je po římském Kolosseu nejlépe dochovaným amfiteátrem (s parametry 152×128×30 m, 22 000 diváků).

Rimini
- nejznámější přímořské lázně na Jadranské riviéře se specializují na léčbu nemocí pohybového ústrojí a dýchacích cest. Mimo jiné nabízejí inhalace, masáže, pohybovou terapii, bahenní zábaly a termální koupele.

Ravenna
- přístav na průplavu spojeném s Jaderským mořem. Založena Etrusky prožila svůj zlatý věk v 1. stol. př.n.l. za římského císaře Augusta, který nedaleko zřídil námořní základnu. V roce 402 n.l. se stala hlavním městem Západořímské říše. Nedaleko je letovisko Lido Adriana, s písčitými plážemi, aquaparkem a zábavním parkem Mirabilandia.

Pompeje a Herkulaneum
- dvě antické osady jižně od Neapole, jež byly roku 79 n.l. zničeny výbuchem Vesuvu. Zatímco Pompeje bez varování zasypal žhavý popel a pemza do výše 7 metrů, Herkulaneum zalila láva. Obě lokality, zakonzervované přírodou, jsou dnes unikátním archeologickým dokladem každodenního života starých Římanů a pyšní se především zachovanými chrámy, lázněmi a patricijskými domy s freskami. Známější jsou rozlehlé Pompeje, Herkulaneum je komornější.

Pisa
- nejznámější stavbou města je Torre Pendente („Šikmá věž“), která se díky měkkému podloží nakláněla od začátku stavby roku 1173, přesto byla roku 1350 dokončena. Nyní se odklání o neuvěřitelných 5 metrů a probíhají práce na její záchranu.

Neapol
- správní centrum Kampánie a po Římě a Milánu třetí největší italské město s historickým jádrem Spaccanapoli je plné kostelů ze 14. a 15. století. Přístavu Santa Lucia dominuje normanská pevnost Castel dell´Ovo. Promenáda Via Partenope vede do přístavu Mergellina.

Liparské ostrovy
- souostroví více jak 10 ostrovů v Tyrhénském moři při severním pobřeží Sicílie je vulkanického původu. Přes pěkné pláže jsou relativně málo navštěvované. Nejznámější z nich jsou ostrovy Stromboli a Vulcano s vulkanicky činnými sopkami. Pouze větší ostrovy jsou obydlené. Mezi ty patří: Lipari, Salina, Panarea, Filicudi, Aliondi a Alicudi. Jsou zapsány v seznamu Světového dědictví UNESCO.

Florencie
- Toskánsko. Správní centrum hornaté oblasti přiléhající k Ligurskému a Tyrhénskému moři má významnou historii. Žili zde Dante Alighieri, Boccaccio, Raffael, Donatello, Michelangelo i Leonardo da Vinci. Centrem je Piazza della Signoria s gotickou radnicí (před níž stojí kopie Michelangelova Davida a Donatellova Lva) s palácem Palazzio Vecchio s 94 m vysokou věží a skvělými freskami v interiéru. Nedaleko pobřeží leží ostrovy Isole Toscane, se známým ostrovem Elba.

Lago di Garda
- významné ledovcové jezero obklopené dvoutisícovými štíty a překvapivě středomořskou vegetací. Související letovisko Sirmione bylo založeno na termálních pramenech. Najdeme zde středověký hrad ze 13. století a příjemnou palmovou promenádu.

Bologna
- centrum území, které po Etruscích ovládali Římané, Langobardové a Frankové. Zajímavé jsou Dóm Metropolitana (12. stol.), Piazza Néttuno s fontánou, Piazza Maggiore s románsko-gotickým kostelem San Giacomo Maggiore, šikmé věže Torre Pendanti (12. stol.), Torre Garisenda (48 m, odklon 3,22 m) a Torre degli Asinelli (97 m, čtvrtá nejvyšší v Itálii, odklon 1,23 m, 498 schodů, panoramatický rozhled), bazilika sv. Petronia a nejstarší univerzita na světě z roku 1119.

Benátky
- nacházejí se 70 km od Terstu, v laguně mezi pevninou a mořem na 118 ostrůvcích propojených téměř 400 mosty přes 150 kanálů, po nichž plují čluny místní dopravy „vaporetti“ i gondoly pro turisty. Návštěvníky spolehlivě naviguje praktický systém srozumitelných ukazatelů.

Bibione
- nejnavštěvovanější letovisko severního Jadranu mezi Benátkami a Terstem, s širokou písčitou pláží a velmi pozvolným vstupem do moře, což z něj činí ideální destinaci pro rodiny s malými dětmi. Vedle aquaparku nabízí zábavu četné bary, kluby a diskotéky. Zdejší mořská voda má významně vyšší obsah jódu.

Itálie - informace o zemi a důležité kontakty

s námi s důvěrou

Služby na vaše přání zájezd vždy upravíme podle vašich požadavků. Stopovery, kombinace, délka pobytu.

Pouze originální produkt všechny zobrazené zájezdy jsou naším originálním produktem. Na Vaše otázky známe odpovědi..

země v naší nabídce
Itálie Itálie Kypr Kypr
Malta Malta Portugalsko Portugalsko
Řecko Řecko Španělsko Španělsko
Turecko Turecko
Itálie podle oblastí
Itálie - podrobné hledání zájezdů
Potřebujete poradit s výběrem zájezdu?   Volejte 224 323 074
Vybrané zájezdy Itálie
Villas Resort Villas Resort
8 dnů nebo na přání
(od 41 240 Kč včetně poplatků)

Elegantní hotel Villas Resort ležící v lokalitě Costa Rei na jihovýchodním pobřeží Sardinie je ideálním místem pro relaxační a wellness..

Caesar Palace Hotel Caesar Palace Hotel
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Pokud hledáte hotel v letovisku Giardini Naxos, klidné a moderní prostředí, je pro Vás Caesar Palace tou pravou volbou. Hotel je vhodný pro..

Antares Hotel Antares Hotel
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Jedná se o příjemný hotel vhdoný pro rodiny s dětmi vzdálený necelých deset kilometrů od vyhledávaného sicilského letoviska Taormina. Hotel..

Hotel Ariston & Palazzo Santa Caterina Hotel Ariston & Palazzo Santa Caterina
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento elegantní hotel je skutečným klenotem mezi hotely v historickém městě Taormina. Vyniká díky své poloze v blízkosti známého starobylého..

Arenella Resort Arenella Resort
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento atraktivní resort je vhodný pro rodiny s dětmi, které hledají místo k trávení příjemné rodinné dovolené na Sicílii, s nabídkou..

Isabella Hotel Isabella Hotel
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Elegantní hotel Isabella, ukrytý v srdci historické Taorminy, je ideálním východiskem pro ty, kteří chtějí poznat kouzelnou atmosféru tohoto..

Golf a víno v jižním Toskánsku Golf a víno v jižním Toskánsku
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Unikátní program kombinující golf, degustace vína a místní gastronimii je ideální pro sychravé podzimni i zimni vikendy. Ujeďte na ostrov..

Diamond Hotels & Resorts Naxos - Taormina Diamond Hotels & Resorts Naxos - Taormina
individuální zájezdy na přání
(volejte 224 323 074)

Tento prázdninový hotel se nachází v oblíbené sicilské lokalitě Giardini Naxos, je vhodný pro trávení pohodové dovolené i pro hosty, kteří..