Zájezdy 224 323 074 Letenky 224 323 073

Slunná Itálie, země vášnivých gurmetů, dobrého vína, slunce a moře. Jedna z nejdůležitějších zemí v historii starého kontinentu, která výrazně formovala evropské dějiny. Navzdory počátečnímu krvavému pronásledování a vraždění prvních křesťanů se stala domovem hlavy katolické církve. Jako bájný pták Fénix vstala tato země z popela nesmrtelného města Říma spáleného na příkaz krutého imperátora a matkovraha Lucia Domitia, známého jako císař Nero. Země, která vybudovala svoji moc a sílu na slabosti ostatních, ať už se jednalo o Kartágo, Britské ostrovy, Germánii nebo Arménii. Starověká a středověká Itálie obohatila svět mnoha filosofy, státníky, sochaři, malíři, vědci, hudebníky a spisovateli. Dnes odtud pochází nejlepší módní návrháři určující styl oblékání na celé planetě, nejlepší fotbalisté a nejlepší motocykloví závodníci. Itálie se pyšní největším počtem památek zapsaných na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, celkem jich je 39. Bella Italia – půvabná Itálie, je fascinující země, která Vám zcela jistě zůstane pod kůží.


Podnebí je značně různorodé díky severojižnímu protáhlému tvaru území a významným výškovým rozdílům. Na severu je podnebí středoevropské kontinentální, s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a mezi ročními obdobími. Zima je dlouhá a chladná, léto krátké, slunečné. V Alpách a okolí velkých jezer jsou celoročně vyšší srážky, v zimě sněhové. V centrální části Itálie je podnebí středomořské, léta horká a zimy deštivé. I tady teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou a vzdáleností od moře. Klima na jihu je výrazně středomořské, převažují slunečné dny a příjemné teploty (denní průměry v květnu 23 °C, červnu 28 °C, červenci a srpnu 30 °C, v září 26 °C). Nejvyšší letní teploty bývají naměřeny v Kalábrii, na Sicílii a Sardinii. Noční teploty v létě neklesají pod 20 °C. Nízké srážky přicházejí až s koncem podzimu.


Co navštívit?

Řím - (asi 3 mil. obyv., oblast Lazio mezi Apeninami a Tyrhénským mořem, kde před Římany žil kmen Latinů). Město dle pověsti založené 753 př.n.l. Romulem a Remem, kdysi metropole Římské říše a později centrum moci papežů, hlavní město Itálie od roku 1870.

Vatikán - oficiálně Vatikánský městský stát (Svatý stolec) s hlavním a jediným městem Vatikán (0,44 km2, 921 obyv., z toho občanství má asi polovina, 100 % katolíci, měna Euro, úřední řeč latina). Toto sídlo papeže a řídící i duchovní centrum římskokatolické církve se nachází uprostřed Říma na pravém břehu Tibery, a je obehnané červenými hradbami, jejichž vstupní brány hlídá dle tradice švýcarská garda.

Verona - město „Romea a Julie“ na řece Adige se stavbami z růžového vápence, římským opevněním a „arénou“, jež je po římském Kolosseu nejlépe dochovaným amfiteátrem (s parametry 152 x 128 x 30 m, 22 000 diváků).

Rimini - nejznámější přímořské lázně na Jadranské riviéře se specializují na léčbu nemocí pohybového ústrojí a dýchacích cest. Mimo jiné nabízejí inhalace, masáže, pohybovou terapii, bahenní zábaly a termální koupele.

Ravenna - přístav na průplavu spojeném s Jaderským mořem. Založena Etrusky prožila svůj zlatý věk v 1. stol. př.n.l. za římského císaře Augusta, který nedaleko zřídil námořní základnu. V roce 402 n.l. se stala hlavním městem Západořímské říše. Nedaleko je letovisko Lido Adriana, s písčitými plážemi, aquaparkem a zábavním parkem Mirabilandia.

Pompeje a Herkulaneum - dvě antické osady jižně od Neapole, jež byly roku 79 n.l. zničeny výbuchem Vesuvu. Zatímco Pompeje bez varování zasypal žhavý popel a pemza do výše 7 metrů, Herkulaneum zalila láva. Obě lokality, zakonzervované přírodou, jsou dnes unikátním archeologickým dokladem každodenního života starých Římanů a pyšní se především zachovanými chrámy, lázněmi a patricijskými domy s freskami. Známější jsou rozlehlé Pompeje, Herkulaneum je komornější.

Pisa - nejznámější stavbou města je Torre Pendente („Šikmá věž“), která se díky měkkému podloží nakláněla od začátku stavby roku 1173, přesto byla roku 1350 dokončena. Nyní se odklání o neuvěřitelných 5 metrů a probíhají práce na její záchranu.

Neapol - správní centrum Kampánie a po Římě a Milánu třetí největší italské město s historickým jádrem Spaccanapoli je plné kostelů ze 14. a 15. století. Přístavu Santa Lucia dominuje normanská pevnost Castel dell´Ovo. Promenáda Via Partenope vede do přístavu Mergellina.

Liparské ostrovy - souostroví více jak 10 ostrovů v Tyrhénském moři při severním pobřeží Sicílie je vulkanického původu. Přes pěkné pláže jsou relativně málo navštěvované. Nejznámější z nich jsou ostrovy Stromboli a Vulcano s vulkanicky činnými sopkami. Pouze větší ostrovy jsou obydlené. Mezi ty patří: Lipari, Salina, Panarea, Filicudi, Aliondi a Alicudi. Jsou zapsány v seznamu Světového dědictví UNESCO.

Florencie - Toskánsko. Správní centrum hornaté oblasti přiléhající k Ligurskému a Tyrhénskému moři má významnou historii. Žili zde Dante Alighieri, Boccaccio, Raffael, Donatello, Michelangelo i Leonardo da Vinci. Centrem je Piazza della Signoria s gotickou radnicí (před níž stojí kopie Michelangelova Davida a Donatellova Lva) s palácem Palazzio Vecchio s 94 m vysokou věží a skvělými freskami v interiéru. Nedaleko pobřeží leží ostrovy Isole Toscane, se známým ostrovem Elba.

Lago di Garda - významné ledovcové jezero obklopené dvoutisícovými štíty a překvapivě středomořskou vegetací. Související letovisko Sirmione bylo založeno na termálních pramenech. Najdeme zde středověký hrad ze 13. století a příjemnou palmovou promenádu.

Bologna - centrum území, které po Etruscích ovládali Římané, Langobardové a Frankové. Zajímavé jsou Dóm Metropolitana (12. stol.), Piazza Néttuno s fontánou, Piazza Maggiore s románsko-gotickým kostelem San Giacomo Maggiore, šikmé věže Torre Pendanti (12. stol.), Torre Garisenda (48 m, odklon 3,22 m) a Torre degli Asinelli (97 m, čtvrtá nejvyšší v Itálii, odklon 1,23 m, 498 schodů, panoramatický rozhled), bazilika sv. Petronia a nejstarší univerzita na světě z roku 1119.

Benátky - nacházejí se 70 km od Terstu, v laguně mezi pevninou a mořem na 118 ostrůvcích propojených téměř 400 mosty přes 150 kanálů, po nichž plují čluny místní dopravy „vaporetti“ i gondoly pro turisty. Návštěvníky spolehlivě naviguje praktický systém srozumitelných ukazatelů.

Bibione - nejnavštěvovanější letovisko severního Jadranu mezi Benátkami a Terstem, s širokou písčitou pláží a velmi pozvolným vstupem do moře, což z něj činí ideální destinaci pro rodiny s malými dětmi. Vedle aquaparku nabízí zábavu četné bary, kluby a diskotéky. Zdejší mořská voda má významně vyšší obsah jódu.


Co ochutnat?

Představa, že italská kuchyně jsou „špagety a pizza“, je zavádějící. Pravdou však je, že oba pokrmy z Itálie pochází a jsou Italy velmi oblíbené: rodištěm pizzy je Neapol a „boloňských špaget“ Bologna. Itálie je však zemí rozlehlou a každý z dvaceti regionů nabízí své vlastní speciality: Benátsko např. hrášek s rýží, Umbrie pečené sele, Kampánie sýr mozarella, Emilia-Romagna salám mortadella a parmskou šunku, Toskánsko bifteky a Chianti, Ligurská riviéra hříbky a lasagne s bazalkovou omáčkou pesto, Řím široké nudle fettucine a noky gnocchi. Obecně lze říci, že na severu převládá rýže, kukuřice a maso (telecí, drůbeží, koroptve, bažanti, sluky, křepelky), na jihu ryby, těstoviny a zeleninová jídla (nejčastěji se objevují rajčata, sušená rajčata = pomodori secchi, cibule, paprika, lilek, baklažány, cukiny, artyčoky, fenykl, chřest, tykvičky, kapary a olivy). Při přípravě jídel se používá výhradně olivový olej, nejlépe „panenský“, tedy lisovaný za studena, s cennými vitamíny a jedinečným aroma. Maso se před grilováním či pečením obvykle marinuje v oleji s různými čerstvými bylinkami, kterými se jídla rovněž dochucují: typická je bazalka. Rýže na rizoto se často vaří ve víně. Všude dostanete „bruschete“, topinku potřenou olivovým olejem s česnekem a plátkem rajčete. Snídaně se obvykle odbývají šálkem espressa nebo bílé kávy (caffe latte) s croissantem, naproti tomu oběd (pranzo) či večeře (cena) se skládají hned z několik chodů, podávaných s bílým chlebem: po předkrmu (antipasti) je prvním chodem polévka nebo těstoviny, druhým chodem maso nebo ryba s přílohou, třetím moučník (postre) a na závěr káva s koňakem (caffe correto). Nesmí chybět ani kalíšek grappy (vínovice) nebo likéru (amaro, sambuca).


Elektřina: Elektrické napětí 220 V / 50 Hz. Většina zásuvek je shodná jako v ČR, ale používají se rovněž zásuvky ploché tříkolíkové, pro něž je třeba adaptér („presa tedesca“, též „spina di adattamento“).

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz

Dostupné Destinace

Mapa

počasí tento měsíc

12 °C Polojasno
14 °C Teplota vody

počasí celoročně

Časové pásmo

Stejný čas jako v České republice.

Délka letu z Prahy

Celková doba letu do Itálie se průměrně pohybuje okolo 2 hodin.

Vízové informace

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, který je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Oficiální název

Italská republika

Měna

Euro (EUR)

Hlavní město

Řím

Jazyk(y)

italština

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. Souhlasím s podmínkami. Více informací zde.